Netflix va BBC hamkorlikda yaratilayotgan yangi spin-off serial 1953 yilda Buyuk Britaniyada kechgan voqealarni va Shelbi oilasining yangi avlodini tasvirlaydi. Variety nashrining xabar berishicha, loyiha kamida ikki mavsumdan iborat bo‘ladi.
Syujetga ko‘ra, Ikkinchi jahon urushidan keyingi yillarda Bermingem shahri beton va po‘latdan yangi kelajak qurishga kirishadi. Biroq, shaharning katta qayta qurish dasturi uchun olib borilgan raqobat qattiq va qahraton to‘qnashuvlarga sabab bo‘ladi.
Ushbu voqealar afsonaviy voqealar doirasida tasvirlanadi. Serialning asosiy aktyorlari hozircha e’lon qilinmagan.
Ammo asl «Peaky Blinders» serialida Tomas Shelbi rolini ijro etgan Killian Myorfi loyihaga ijrochi prodyuser sifatida qaytishi ma’lum bo‘ldi. Shuningdek, serial yaratuvchisi Stiven Nayt ham ish jarayonida faol ishtirok etadi.
Avvalroq Stiven Nayt Killian Myorfi qahramoni yana ekranga qaytishini ma’lum qilgan edi. Shu bilan birga, «Peaky Blinders»ning oltinchi mavsumi 2022 yilda efirga uzatilgan.
Yakuniy yettinchi mavsum o‘rniga esa Tommi Shelbi va uning jinoiy guruhiga oid hikoya to‘liq metrajli film orqali yakunlanadi. Serial ilk bor 2013 yilda namoyish etilgan va qisqa vaqt ichida keng ommalashgan.
Besh yil o‘tib, u BAFTA mukofotiga sazovor bo‘lib, «Eng yaxshi Britaniya shousi» deb topilgan. Keyingi yili esa Milliy televideniye mukofotida «Eng yaxshi dramatik serial» nominatsiyasida g‘olib bo‘ldi.

Готовится новый спин-офф сериала Peaky Blinders
Новый спин-офф сериал, создаваемый в сотрудничестве Netflix и BBC, рассказывает о событиях 1953 года в Великобритании и новом поколении семьи Шелби. По информации издания Variety, проект будет состоять минимум из двух сезонов.
Сюжет повествует о том, как в послевоенные годы город Бирмингем приступает к строительству нового будущего из бетона и стали. Однако жесткая конкуренция за крупную программу реконструкции города приводит к ожесточённым столкновениям.
Эти события будут показаны в рамках легендарных историй. Основные актеры сериала пока не объявлены.
Однако стало известно, что Киллиан Мерфи, исполнивший роль Томаса Шелби в оригинальном сериале «Peaky Blinders», возвращается к проекту в качестве исполнительного продюсера. Также создатель сериала Стивен Найт будет активно участвовать в работе над проектом.
Ранее Стивен Найт сообщил, что персонаж Киллиана Мерфи вновь появится на экране. При этом шестой сезон «Peaky Blinders» вышел в эфир в 2022 году.
Вместо финального седьмого сезона история о Томми Шелби и его криминальной группе будет завершена полнометражным фильмом. Сериал впервые был показан в 2013 году и быстро приобрел широкую популярность.
Спустя пять лет он получил премию BAFTA как «Лучшее британское шоу». В следующем году сериал стал победителем в номинации «Лучший драматический сериал» на Национальной телевизионной премии.