“O‘zbekiston — Oltin yo‘l” filmi premerasi e’lon qilindi
Bugun, 18 oktyabr kuni soat 19:00 da Britaniyaning nufuzli Channel 4 telekanalida “O‘zbekiston — Oltin yo‘l” nomli hujjatli filmning premerasi bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu film Strategik islohotlar agentligi va Turizm qo‘mitasi hamkorligida yaratilgan bo‘lib, unda O‘zbekistonning boy tarixi va tabiiy go‘zalliklari zamonaviy kinoeffektlar yordamida yoritiladi. Filmning muallifi Britaniyaning taniqli tarixchi olimasi, yozuvchi va teleboshlovchi Bettani Xyuz bo‘lib, u o‘zining “Jahon xazinalari” seriali doirasida ushbu kartinani suratga olgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, yaqin kunlarda “O‘zbekiston — Oltin yo‘l” filmi mamlakatimiz telekanallarida ham namoyish etilishi rejalashtirilgan. Ushbu loyiha O‘zbekistonning madaniy merosi va turizm salohiyatini xalqaro maydonda keng targ‘ib qilishga xizmat qiladi.
Film orqali tomoshabinlar mamlakatimizning tarixiy yodgorliklari, tabiat manzaralari va madaniy boyliklari haqida to‘liq ma’lumotga ega bo‘ladilar. Shuningdek, bu loyiha O‘zbekistonning turizm sohasidagi imkoniyatlarini dunyoga yanada yaqinroq tanitishga yordam beradi.
Hujjatli film mamlakatimizni jahon miqyosida tanitish va uning salohiyatini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Премьера фильма «Узбекистан — Золотой путь» объявлена
Сегодня, 18 октября, в 19:00 на престижном британском телеканале Channel 4 состоится премьера документального фильма под названием «Узбекистан — Золотой путь». Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот фильм создан в сотрудничестве Агентства стратегических реформ и Комитета по туризму, в нем с помощью современных киноэффектов освещается богатая история и природная красота Узбекистана. Автор фильма — известная британская историк, писатель и телеведущая Беттани Хьюз, которая сняла эту картину в рамках своего сериала «Сокровища мира».
По информации, в ближайшие дни фильм «Узбекистан — Золотой путь» также планируется показать на телеканалах нашей страны. Этот проект служит для широкого продвижения культурного наследия и туристического потенциала Узбекистана на международной арене.
Через фильм зрители получат полную информацию о исторических памятниках, природных пейзажах и культурных богатствах нашей страны. Кроме того, этот проект помогает более близко познакомить мир с возможностями Узбекистана в сфере туризма.
Документальный фильм имеет важное значение для продвижения нашей страны на мировой арене и повышения её потенциала.