Bu haqda uning do‘sti Charluchchi Finni Daily Mail nashriga ma’lum qildi. Finni so‘zlariga ko‘ra, u hujum vaqtida nima bo‘lganini aniq bilmaydi, ammo Kombs qarshilik ko‘rsatgan yoki qo‘riqchilar aralashgan bo‘lishi mumkin.
U taxminicha, hujumchi repperni o‘ldirishni maqsad qilmagan, balki mahbuslar o‘rtasida kelib chiqqan janjal sababli Kombsni qo‘rqitmoqchi bo‘lgan. Finni bu holatni “Keyingi safar omad sizga kulmasligi uchun ogohlantirish” deb baholadi, ammo u Shon Kombs uchun bunga imkon yo‘qligini ta’kidladi, chunki u Nyu-Yorkning Garlem tumanida o‘sgan va qiyinchiliklarga dosh berishga odatlangan.
Himoyachi Brayan Stilning sudga taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, aybdor Pi Diddga zarar yetkazish orqali o‘z maqomini oshirmoqchi bo‘lgan. 3 oktyabr kuni sud Shon Kombsni fohishalikka jalb qilish uchun odamlarni tashish ishi bo‘yicha to‘rt yil va ikki oyga ozodlikdan mahrum etdi hamda 500 ming dollar jarima belgiladi.
Shu bilan birga, prokurorlar repperga nisbatan 11 yillik qamoq jazosi tayinlashni so‘radi. Avvalroq sud Kombsga nisbatan qayta sud jarayonini o‘tkazish talabini rad etgan edi.
Advokatlar fikricha, hakamlar hay’ati ishni ko‘rib chiqishda noxolis bo‘lib, turli darajadagi ayblovlarni adolatli baholamagan.

Pi Diddy подвергся нападению в тюрьме, получил ранения
Об этом рассказал его друг Чарлуччи Финни из издания Daily Mail. По словам Финни, он точно не знает, что произошло во время нападения, но возможно, Комбс оказал сопротивление или вмешались охранники.
Он предполагает, что нападавший не намеревался убить рэпера, а хотел напугать Комбса из-за конфликта между заключёнными. Финни охарактеризовал этот инцидент как «предупреждение, чтобы в следующий раз удача не улыбнулась вам», однако подчеркнул, что для Шона Комбса это невозможно, так как он вырос в Гарлеме, Нью-Йорк, и привык справляться с трудностями.
Согласно информации, предоставленной суду защитником Брайаном Стилом, виновный пытался повысить свой статус, нанеся вред Пи Дидди. 3 октября суд приговорил Шона Комбса к четырём годам и двум месяцам лишения свободы по делу о перевозке людей для занятия проституцией и назначил штраф в размере 500 тысяч долларов.
В то же время прокуроры потребовали назначить рэперу 11-летний срок заключения. Ранее суд отказался удовлетворить требование о повторном судебном разбирательстве в отношении Комбса.
По мнению адвокатов, присяжные были необъективны при рассмотрении дела и несправедливо оценили обвинения разной степени тяжести.