Toshkentda rus teatrlar festivali yakunlandi
Toshkent shahrida «To‘rt yurak» nomli rus dramatik teatrlar festivali o‘z yakuniga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu festival mamlakatning turli hududlaridan kelgan teatr jamoalarini bir sahnada birlashtirdi. Tadbir davomida turli spektakllar namoyish etilib, tomoshabinlarga unutilmas taassurotlar ulashildi.
Festivalning e’tiborga molik voqealaridan biri O‘zbekiston Davlat Yoshlar teatri tomonidan sahnalashtirilgan Fyodor Dostoyevskiyning «Bobok» hikoyasi asosidagi spektakl bo‘ldi. Ushbu spektakl qabristonda sodir bo‘layotgan o‘ziga xos voqealarni tasvirlab, tomoshabinlarni o‘ylantiruvchi mavzularga olib kiradi.
Unda qabrdan keyingi hayotga oid suhbatlar, bahslar va inson harakatlariga bahona izlash kabi mavzular yoritilgan. Mazkur sahna asari axloq va hayot ma’nosi kabi chuqur mavzularni absurd qabriston dialoglari orqali o‘rganadi.
Tomoshabinlar spektaklning g‘oyaviy mazmuni va rejissyorlik ishini yuqori baholadi. Festivalda Toshkent, Farg‘ona va Samarqand shaharlaridan kelgan rus dramatik teatrlari o‘z ijod mahsullarini namoyish etdi.
Tadbirni tashkil etishda teatr produseri Irina Xilkova boshchilik qildi. Festival Rossotrudnichestvo hamda O‘zbekiston Madaniyat vazirligi ko‘magida o‘tkazildi.

В Ташкенте завершился фестиваль русских театров
В городе Ташкент завершился фестиваль русских драматических театров под названием «Четыре сердца». Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот фестиваль объединил театральные коллективы из разных регионов страны на одной сцене. В ходе мероприятия были показаны различные спектакли, которые оставили незабываемые впечатления у зрителей.
Одним из заметных событий фестиваля стал спектакль, поставленный Государственным молодежным театром Узбекистана, основанный на рассказе Фёдора Достоевского «Бобок». Этот спектакль изображает необычные события, происходящие на кладбище, и поднимает темы, заставляющие зрителей задуматься.
В нем освещаются темы разговоров о загробной жизни, споров и поиска оправданий для человеческих поступков. Данное сценическое произведение исследует глубокие темы морали и смысла жизни через абсурдные диалоги на кладбище.
Зрители высоко оценили идейное содержание спектакля и режиссерскую работу. На фестивале русские драматические театры из Ташкента, Ферганы и Самарканда представили свои творческие работы.
Организацией мероприятия руководила театральный продюсер Ирина Хилькова. Фестиваль был проведён при поддержке Россотрудничества и Министерства культуры Узбекистана.