Toshkent va Termizda Evropa kinofestivali bo‘lib o‘tadi
10-Evropa kinofestivali 2023-yilning 7-9-noyabr kunlari Toshkent shahrida, 12-noyabr kuni esa Termiz shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu festival doirasida Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlardan 12 ta film bepul namoyish etiladi. Bu filmlar asl tilda bo‘lib, o‘zbek va rus tillaridagi subtitrlar bilan taqdim etiladi.
Festival Yevropa davlatlari elchixonalari hamda O‘zbekiston kinematografiya agentligi ko‘magida tashkil etilgan. Tadbir dasturidan lirik dramalar, ilhomlantiruvchi voqealar va boshqa turli janrdagi filmlar o‘rin olgan.
Shuningdek, “Avlodlar” mavzusida qisqa metrajli havaskor filmlar ham namoyish qilinadi. Bu maxsus dastur Fransuz alyansi va Gyote instituti ko‘magida amalga oshiriladi.
Festivalning madaniy qismi ispan raqs guruhi Aire Nuevo Danza chiqishlari bilan yanada boyitiladi. O‘zbekistonda Evropa kinofestivali ilk bor 2013-yilda o‘tkazilgan bo‘lib, o‘shandan buyon u madaniy almashuv va hamkorlik uchun muhim an’anaga aylangan.

В Ташкенте и Термеже пройдет Европейский кинофестиваль
10-й Европейский кинофестиваль запланирован на 7-9 ноября 2023 года в Ташкенте и 12 ноября в Терме. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого фестиваля будет бесплатно показано 12 фильмов из стран-членов Европейского Союза. Эти фильмы будут на оригинальном языке с субтитрами на узбекском и русском языках.
Фестиваль организован при поддержке посольств европейских стран и Агентства кинематографии Узбекистана. В программе мероприятия представлены лирические драмы, вдохновляющие истории и фильмы различных жанров.
Также будут показаны любительские короткометражные фильмы на тему «Поколения». Эта специальная программа реализуется при поддержке Французского альянса и Института Гёте.
Культурная часть фестиваля будет дополнена выступлениями испанской танцевальной группы Aire Nuevo Danza. Впервые Европейский кинофестиваль в Узбекистане прошел в 2013 году и с тех пор стал важной традицией для культурного обмена и сотрудничества.
Этот фестиваль предоставляет возможность ближе познакомиться с европейской культурой в нашей стране.