Sun’iy intellekt va mualliflik huquqi yuzasidan sud qarori.
AQSh Federal sudi tomonidan ChatGPT sun’iy intellekti asosida yaratilgan “Taxtlar o‘yini” turkumiga oid yangi asar g‘oyasi Jorj R. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
R. Martinning mualliflik huquqlarini buzishi mumkinligi haqida qaror chiqarildi.
Ushbu holat adabiyotda sun’iy intellektning roli va mualliflik huquqlari masalasida jiddiy muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda *Business Insider* xabar berdi.
Sud qarorida, agar sun’iy intellekt tomonidan yaratilgan kontent asl asarning muhim elementlarini takrorlasa, bu mualliflik huquqini buzilishiga tenglashtirilishi mumkinligi qayd etilgan. Sud hujjatida ta’kidlanishicha, “Aql-idrokli hakamlar hay’ati mazkur kontentni asl asarga sezilarli darajada o‘xshash deb topishi ehtimoldan xoli emas.” Mazkur ishda OpenAI va Microsoft kompaniyalari bir qator taniqli mualliflar, jumladan, Maykl Shebon, Ta-Nehisi Kouts va Sara Silverman tomonidan sudga berilgan.
Da’vogarlar sun’iy intellektni o‘rgatish jarayonida ularning asarlaridan ruxsatsiz foydalanilganini ta’kidlamoqda. Ularning fikriga ko‘ra, sun’iy intellekt tomonidan yaratilgan ayrim kontent mazmun va uslub jihatidan asl asarlarga juda o‘xshash.
Ishdagi muhim misollardan biri sifatida ChatGPT’dan “Qilichlar bo‘roni” asaridan farqli ravishda “Qirollar to‘qnashuvi” uchun davomiy asar yaratish so‘ralgan topshiriq keltirilgan. ChatGPT bunga javoban yangi qahramonlar va voqealar, jumladan, Targariyenlar merosxo‘ri Ledi Elara va ajdarlar bilan bog‘liq sehrni o‘z ichiga olgan hikoya versiyasini taqdim etgan.
Sudning fikricha, bunday elementlar “Muz va olov qo‘shig‘i” olamiga yaqin bo‘lib, mualliflik huquqlarini buzish ehtimoli mavjud. OpenAI va Microsoft vakillari ushbu masala bo‘yicha izoh berishdan bosh tortdi.

Искусственный интеллект и судебное решение по авторскому праву
Федеральный суд США вынес решение по поводу идеи нового произведения из серии «Игра престолов», созданного на основе искусственного интеллекта ChatGPT, связанной с Джорджем Р. Об этом сообщает Zamin.uz.
Было принято решение о возможном нарушении авторских прав Р. Мартина.
Этот случай вызвал серьезные дискуссии в литературе о роли искусственного интеллекта и вопросах авторских прав. Об этом сообщает *Business Insider*.
В решении суда отмечается, что если контент, созданный искусственным интеллектом, повторяет важные элементы оригинального произведения, это может приравниваться к нарушению авторских прав. В судебном документе подчеркивается, что «разумная коллегия присяжных может признать данный контент существенно похожим на оригинальное произведение». В этом деле компании OpenAI и Microsoft были привлечены в суд рядом известных авторов, включая Майкла Шебона, Та-Нехиси Коутса и Сару Сильверман.
Истцы утверждают, что при обучении искусственного интеллекта их произведения использовались без разрешения. По их мнению, некоторый контент, созданный искусственным интеллектом, очень похож по содержанию и стилю на оригинальные произведения.
В числе важных примеров дела приведён запрос к ChatGPT создать продолжение для «Схватки королей», в отличие от «Бури мечей». В ответ ChatGPT представил версию истории с новыми героями и событиями, включая наследницу Таргариенов леди Элару и магию, связанную с драконами.
По мнению суда, такие элементы близки к миру «Песни льда и пламени» и могут представлять собой нарушение авторских прав. Представители OpenAI и Microsoft отказались комментировать данный вопрос.
На следующем этапе судебного процесса будет рассмотрена возможность применения принципа «добросовестного использования» нейросетью.