Ayaz Shabutdinov firibgarlik uchun yetti yilga hukm qilindi
Moskvada sud bloger va biznes-trener Ayaz Shabutdinovga nisbatan jinoiy ish bo‘yicha hukm chiqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U yetti yil davomida umumiy tartibli koloniyada jazoni o‘tashga hukm qilindi. Shuningdek, sud uni 5 million rubl miqdorida jarimaga tortdi va 113 ta firibgarlik holatida aybdor deb topdi.
Mazkur jinoyatlar natijasida yetkazilgan zarar miqdori 57 million rubldan oshgan. Ayaz Shabutdinov 2023 yil 3 noyabr kuni Moskvada hibsga olinib, tergov izolyatoriga jo‘natilgan edi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u va uning sheriklari, jumladan, "Like Center" kompaniyasi orqali, mijozlarga muvaffaqiyatli biznes yaratish va katta daromad olishga va’da beruvchi kurslarni sotishgan. Biroq ularning faoliyati aslida firibgarlik bo‘lib chiqqan.
Sud jarayonida Shabutdinov dastlab o‘z aybini tan olmagan, ammo keyinchalik qilgan xatolarini e’tirof etdi. U sudda ishonchni tiklash uchun astoydil harakat qilishga tayyorligini bildirdi va o‘zining ta’lim dasturlariga nisbatan ortiqcha umidlar uyg‘otganligi uchun uzr so‘radi.
Tergov izolyatorida bo‘lgan vaqtida o‘z xatti-harakatlari haqida chuqur o‘ylash imkoniga ega bo‘lganini ta’kidladi. 2024 yil fevral oyida unga nisbatan firibgarlik bo‘yicha yana yettita yangi jinoiy ish qo‘zg‘atilgani ma’lum qilindi.

Аяз Шабутдинов осужден на семь лет за мошенничество
В Москве суд вынес приговор блогеру и бизнес-тренеру Айазу Шабутдинову по уголовному делу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он был приговорён к семи годам лишения свободы в колонии общего режима. Также суд оштрафовал его на 5 миллионов рублей и признал виновным в 113 случаях мошенничества.
Сумма ущерба, причинённого в результате этих преступлений, превысила 57 миллионов рублей. Айаз Шабутдинов был задержан в Москве 3 ноября 2023 года и помещён в следственный изолятор.
По данным следствия, он и его партнёры, в том числе компания "Like Center", продавали курсы, обещающие клиентам успешный бизнес и высокий доход. Однако их деятельность оказалась мошенничеством.
В ходе судебного процесса Шабутдинов первоначально не признавал свою вину, но позже признал совершённые ошибки. Он заявил в суде о готовности усердно работать над восстановлением доверия и извинился за завышенные ожидания, которые вызвали его образовательные программы.
Он подчеркнул, что находясь в следственном изоляторе, имел возможность глубоко задуматься о своих поступках. В феврале 2024 года стало известно, что против него было возбуждено ещё семь новых уголовных дел по фактам мошенничества.