Mashhur britaniyalik rejissyor Kristofer Nolan o‘zining eng yirik loyihalaridan biri bo‘lgan “The Odyssey” filmini suratga olish ishlarini yakunlaganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Empire nashriga bergan intervyusida film uchun ikki million futdan (609,6 kilometr) ortiq kino tasma ishlatilganini ma’lum qildi. Suratga olish ishlari 91 kun davom etgan bo‘lib, sahnalarning asosiy qismi haqiqiy ochiq dengizda olingan.
“The Odyssey” filmi Gomerning mashhur “Odisseya” dostoni asosida yangi talqinda yaratilgan. Filmda bosh qahramon Odissey rolini Met Deymon ijro etadi.
Shuningdek, Tom Holland, Ann Hetuey, Zendaya va Robert Pattinson kabi taniqli aktyorlar ham ushbu loyihada ishtirok etgan. Nolanning so‘zlariga ko‘ra, ushbu film uning bolalikdagi sevimli afsonaviy sarguzasht filmlariga ehtirom sifatida yaratilgan.
U shunday deydi: “Bolaligimda ko‘rgan Harryhausen uslubidagi sarguzasht filmlarini bugungi IMAX texnologiyasi va katta byudjet bilan qayta yaratish hech kimning xayoliga kelmagan edi. Men aynan shu bo‘shliqni to‘ldirishni xohlardim.” Filmning premyerasi 2026-yil 17-iyul kuni IMAX formatida bo‘lib o‘tadi.

Кристофер Нолан снял фильм «Одиссея»
Известный британский режиссёр Кристофер Нолан объявил о завершении съёмок одного из своих крупнейших проектов — фильма «Одиссея». Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью изданию Empire он сообщил, что для фильма было использовано более двух миллионов футов (609,6 километров) киноплёнки. Съёмки длились 91 день, при этом основная часть сцен была снята в открытом море.
Фильм «Одиссея» создан на основе знаменитой поэмы Гомера «Одиссея» в новой интерпретации. Главную роль Одиссея исполнил Мэтт Дэймон.
Также в проекте приняли участие известные актёры Том Холланд, Энн Хэтэуэй, Зендая и Роберт Паттинсон. По словам Нолана, этот фильм создан как дань уважения его любимым приключенческим фильмам из детства.
Он говорит: «Никто не думал о том, чтобы воссоздать приключенческие фильмы в стиле Гаррихаузена, которые я смотрел в детстве, с помощью современных технологий IMAX и большого бюджета. Именно эту нишу я хотел заполнить.» Премьера фильма состоится 17 июля 2026 года в формате IMAX.