Unga ko‘ra, eng yuqori o‘rinni Ridli Skottning "Qora qirg‘iy" filmi egallagan. Tarantino bu filmni "Bugungi kun Apokalipsisi" ruhiyatiga eng yaqin asar deb atagan.
Ikkinchi o‘rinda animatsion film – "O‘yinchoqlar tarixi: Katta qochish" joylashgan. Tarantinoning fikricha, bu filmning davomiy qismi mukammallikka juda yaqin.
Uchinchi o‘rinni esa Sofiya Koppolaning "Tarjima qiyinchiliklari" nomli melanxolik filmi egalladi. Shuningdek, reytingda Kristofer Nolanning "Dunkerk" va Pol Tomas Andersonning "Neft" filmlari ham o‘rin olgan.
Tarantino dastlab "Dunkerk"ga yuqori baho bermaganini, biroq uni bir necha marta tomosha qilgach, filmning qadriga yetganini ta’kidlagan. Bundan tashqari, u "Qirollik jangi" filmi muallifining "Ocharchilik o‘yinlari" trilogiyasi ijodkorini plagiatlik uchun sudga bermaganini ajablanarli holat deb hisoblagan.
Tarantinoning ushbu reytingi nafaqat uning shaxsiy didini aks ettiradi, balki zamonaviy kinoijodkorlarning ijodiy yondashuvlari va hayajonli syujetlarining qadrini yana bir bor ko‘rsatadi.

Тарантино объявил лучшие фильмы XXI века
Известный кинорежиссер Квентин Тарантино недавно объявил топ-10 лучших фильмов XXI века в подкасте The Bret Easton Ellis. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, первое место занял фильм Ридли Скотта "Черный ястреб". Тарантино назвал этот фильм произведением, наиболее близким по духу к "Апокалипсису сегодня".
На втором месте анимационный фильм – "История игрушек: Большой побег". По мнению Тарантино, продолжение этого фильма очень близко к совершенству.
Третье место занял меланхоличный фильм Софии Копполы "Трудности перевода". Также в рейтинге присутствуют фильмы Кристофера Нолана "Дюнкерк" и Пола Томаса Андерсона "Нефть".
Тарантино отметил, что изначально не высоко оценивал "Дюнкерк", но после нескольких просмотров по достоинству оценил фильм. Кроме того, он считает удивительным, что автор "Королевской битвы" не подал в суд на создателей трилогии "Голодные игры" за плагиат.
Этот рейтинг Тарантино отражает не только его личные вкусы, но и вновь подчеркивает ценность творческих подходов современных кинематографистов и захватывающих сюжетов.