Qo‘biz va o‘tov YUNESKO ro‘yxatiga kiritildi
Qoraqalpog‘istonning ikki muhim madaniy ramzi — qadimiy qo‘biz cholg‘usi va o‘tov an’anaviy uyi YUNESKOning Nomoddiy madaniy meros ro‘yxatiga rasman kiritildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea nafaqat Qoraqalpog‘iston, balki butun O‘zbekiston madaniyati uchun katta yutuq sifatida qabul qilindi. Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva ushbu tarixiy voqeani katta iftixor va mamnuniyat bilan qarshi oldi.
U bu kunni haqiqiy tarixiy sana deb atadi va Nyu-Dehlida o‘tkazilgan qo‘mita sessiyasida bunday qarorning qabul qilinishi xalqimizning boy an’analarini yana bir bor namoyon etganini ta’kidladi. Saida Mirziyoyeva o‘z nutqida qo‘bizni asrlar davomida saqlanib kelayotgan ruhiy kuch va hurmat timsoli sifatida e’tirof etdi.
O‘tov esa qoraqalpoq xalqining hayot tarzi, mehnat madaniyati va mehmondo‘stlik an’analarining yorqin ramzi ekanini qayd etdi. Ularning YUNESKO ro‘yxatiga kiritilishi kelajak avlod uchun boy ma’naviy merosni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadamdir.
Bu yutuq ortida ko‘plab hunarmandlar, tadqiqotchilar va an’analarni asrab-avaylayotgan insonlarning mehnati yotibdi. Mirziyoyeva ularning hissasini alohida e’tirof etib, bu muvaffaqiyatni madaniyatimizni sevgan va qadrlagan barcha yurtdoshlarimizning umumiy g‘alabasi deb atadi.
Boy merosimizni asrab-avaylash, uni targ‘ib qilish va kelajak avlodlarga yetkazish yo‘lidagi bunday tarixiy voqealar xalqimizning milliy o‘zligini mustahkamlashda muhimdir. O‘z madaniy qadriyatlarimizni saqlagan holda, ularga nisbatan hurmat va ehtirom bilan yondashish bugungi avlodning mas’uliyatidir.
Bu e’tirof bizning o‘tmishimizga hurmat, bugungi kunga g‘urur va kelajakka bo‘lgan ishonch ramzi sifatida ahamiyatlidir.

Курганы и юрты включены в список ЮНЕСКО
Два важных культурных символа Каракалпакстана — древний музыкальный инструмент кобыз и традиционный дом-юрта официально включены в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие было воспринято как большое достижение не только для Каракалпакстана, но и для всей культуры Узбекистана. Руководитель Администрации Президента Саида Мирзиёева с большим гордостью и удовлетворением встретила это историческое событие.
Она назвала этот день по-настоящему исторической датой и подчеркнула, что принятие такого решения на сессии комитета в Нью-Дели вновь продемонстрировало богатые традиции нашего народа. В своей речи Саида Мирзиёева признала кобыз символом духовной силы и уважения, сохранявшимся на протяжении веков.
Юрта же, по её словам, является ярким символом образа жизни каракалпакского народа, культуры труда и традиций гостеприимства. Включение их в список ЮНЕСКО — важный шаг на пути укрепления богатого духовного наследия для будущих поколений.
За этим достижением стоит труд многих мастеров, исследователей и людей, сохраняющих и оберегающих традиции. Мирзиёева особо отметила их вклад, назвав этот успех общей победой всех наших соотечественников, любящих и ценящих нашу культуру.
Сохранение и приумножение нашего богатого наследия, его пропаганда и передача будущим поколениям — такие исторические события важны для укрепления национальной идентичности нашего народа. Сохраняя наши культурные ценности, уважительное и почтительное отношение к ним — это ответственность нынешнего поколения.
Это признание имеет значение как символ уважения к нашему прошлому, гордости за настоящее и уверенности в будущем.