Shahzoda Muhammedova: Ona suti haqidagi qarashlar noto‘g‘ri bo‘lishi mumkin
Aktrisa va dizayner Shahzoda Muhammedova jurnalist Yulduz Mavliyanova bilan o‘tkazilgan suhbatda shaxsiy hayoti va farzand tarbiyasiga oid fikrlarini o‘rtoqlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat davomida unga qizi Milanani ishlarga va suratga olish jarayonlariga olib borishi sababiga oid savol berildi. Aktrisaning so‘zlariga ko‘ra, qizi ona suti bilan oziqlanishni tanlagan va u Milanani 3,5 yoshgacha emizgan.
Shu sababli qizi bilan ishlarga ham birga borishga majbur bo‘lgan. Hatto ba’zi paytlarda mashina boshqarayotib, bir qo‘li bilan qizini emizganini ham aytib o‘tdi.
Shahzoda bu davrni juda og‘ir kechganini ta’kidladi. U farzandlarini parvarishlashdagi tajribalari o‘rtasidagi farqlar haqida ham so‘z yuritdi.
Aktrisaning aytishicha, qizi ona suti bilan oziqlangani holda tez-tez kasal bo‘lgan va pediatrlarga murojaat qilishlariga to‘g‘ri kelgan. Aksincha, o‘g‘li ona suti o‘rniga smes bilan oziqlangan bo‘lsa-da, sog‘lom va kam kasal bo‘lgan.
Shahzoda Muhammedova jamiyatda keng tarqalgan "ona suti bilan oziqlangan bola sog‘lom bo‘ladi" degan fikrni o‘z tajribasi asosida shubha ostiga oldi. Unga ko‘ra, bu holat har doim ham to‘g‘ri bo‘lavermaydi.
Shu tariqa, aktrisa ona suti haqidagi umumiy qarashlarga nisbatan o‘zining shaxsiy kuzatuvlarini bildirdi.

Шахзода Мухаммедова: Взгляды на грудное вскармливание могут быть ошибочными
Актриса и дизайнер Шахзода Мухаммедова в интервью с журналисткой Юлдуз Мавлияновой поделилась своими мыслями о личной жизни и воспитании детей. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе беседы ей задали вопрос о том, почему она берет свою дочь Милану на работу и на съемки. По словам актрисы, дочь выбрала грудное вскармливание, и она кормила Милану грудью до 3,5 лет.
Поэтому ей приходилось брать дочь с собой на работу. Она даже рассказала, что иногда кормила дочь одной рукой, управляя машиной другой.
Шахзода подчеркнула, что этот период был для нее очень тяжелым. Она также рассказала о различиях в опыте воспитания своих детей.
По словам актрисы, несмотря на грудное вскармливание, дочь часто болела, и им приходилось обращаться к педиатрам. В то же время, ее сын, которого кормили смесью вместо грудного молока, был здоровым и болел редко.
Шахзода Мухаммедова поставила под сомнение широко распространенное в обществе мнение о том, что ребенок, вскармливаемый грудным молоком, обязательно будет здоровым, основываясь на своем опыте. По ее мнению, это не всегда так.
Таким образом, актриса выразила свои личные наблюдения относительно общих взглядов на грудное вскармливание.