Oliy sud xonanda Larisa Dolinaning o‘z kvartirasini ruhiy holatining o‘zgarishi sababli sotganini aniqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud qarorida qayd etilishicha, Dolina firibgarlar bilan muloqot qilishdan avval ruhiy kasallikdan aziyat chekmagan. Biroq, firibgarlarning ta’siri ostida bo‘lgan va ma’lum shaxsiy xususiyatlari tufayli ruhiy holatida o‘zgarishlar yuz bergan.
Ekspertiza xulosasida jabrlanuvchining psixologik xususiyatlari, jumladan, uning yosh guruhi, xavfsizlik qadriyatlari va fikrlash tarzi firibgarlar ta’siriga tushishiga sabab bo‘lgani ta’kidlangan. Shunga qaramay, Oliy sud bunday holatni bitimni bekor qilish uchun yetarli asos deb topmadi.
2024 yil yozida Larisa Dolina qiymati 138 million rubl bo‘lgan kvartirasini 34 yoshli yolg‘iz ona Polina Luryega sotgan. Biroq, bu bitim firibgarlar ta’sirida amalga oshirilgani aniqlangach, 2025 yil mart oyida sud bitimni bekor qildi va mulkni Dolinaga qaytarishga qaror qildi.
Natijada xaridor Polina Lurye nafaqat sarflagan pulidan, balki kvartirasidan ham mahrum bo‘ldi. Luryening qarshi da’vosi sud tomonidan rad etildi.
Mazkur voqea jamoatchilik orasida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ayrim ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari Dolinani tanqid qilishdi va uning konsertlarini boykot qilishga chaqirishdi.
Bu voqeadan so‘ng "Dolina effekti" atamasi paydo bo‘lib, sotuvchi o‘z harakatlaridan bexabar yoki layoqatsiz deb topilgan holatlar uchun ishlatila boshlandi. Shu kabi holatlar bo‘yicha Rossiya sudlari ilgari 3000 dan ortiq bitimlarni bekor qilgani ma’lum qilingan.

Верховный суд отменил договор купли-продажи квартиры Ларисы Долиной
Верховный суд установил, что певица Лариса Долина продала свою квартиру из-за изменения психического состояния. Об этом сообщает Zamin.uz.
В решении суда отмечается, что до общения с мошенниками Долина не страдала психическими заболеваниями. Однако под влиянием мошенников и из-за определённых личных особенностей у неё произошли изменения в психическом состоянии.
В заключении экспертизы подчеркивается, что психологические особенности потерпевшей, включая её возрастную группу, ценности безопасности и стиль мышления, способствовали подверженности влиянию мошенников. Тем не менее, Верховный суд не признал такую ситуацию достаточным основанием для отмены сделки.
Летом 2024 года Лариса Долина продала квартиру стоимостью 138 миллионов рублей 34-летней матери-одиночке Полине Лурье. Однако после того, как было установлено, что сделка была совершена под влиянием мошенников, в марте 2025 года суд отменил сделку и постановил вернуть имущество Долиной.
В результате покупатель Полина Лурье лишилась не только потраченных денег, но и квартиры. Иск Лурье был отклонён судом.
Этот случай вызвал широкий общественный резонанс. Некоторые пользователи социальных сетей критиковали Долину и призывали бойкотировать её концерты.
После этого случая появилось выражение «эффект Долиной», которое стало использоваться в отношении ситуаций, когда продавец признан неосведомлённым или недееспособным в своих действиях. Известно, что российские суды ранее отменили более 3000 сделок по подобным основаниям.