“Juda g‘aroyib ishlar” 1,2 milliard marta tomosha qilindi
Netflix platformasining mashhur loyihalaridan biri bo‘lgan “Juda g‘aroyib ishlar” seriali yana bir bor katta muvaffaqiyatga erishgani e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Variety nashri 2025-yilning 24-dekabr kuni taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, serial umumiy hisobda 1,2 milliard martadan ko‘proq tomosha qilingan. Serialning beshinchi mavsumi qisqa vaqt ichida ulkan natijalarga erishdi.
Atigi 25 kun ichida 102,6 million marta ko‘rilgan ushbu mavsum Netflix platformasidagi eng mashhur 10 ta ingliz tilidagi striming loyihalar qatoriga kirdi. Bu yutuq platforma tarixida muhim voqea sifatida qayd etilmoqda.
Yana bir qiziqarli ma’lumot shuki, serialning final epizodi 31-dekabr kuni AQSh va Kanadadagi kinoteatrlarda katta ekranlarda namoyish etilishi rejalashtirilgan. Bu esa Netflix seriallari uchun o‘ziga xos yangilik hisoblanadi.
Serialning suratga olish jarayonlari AQSh iqtisodiyotiga ham sezilarli ta’sir ko‘rsatib, mamlakat yalpi ichki mahsulotiga 1,4 milliard dollar daromad keltirgani ma’lum qilindi. Serial nafaqat ekranlarda, balki madaniyat va bozor sohasida ham katta o‘zgarishlarga sabab bo‘ldi.
Uning namoyishidan so‘ng stol o‘yinlariga bo‘lgan qiziqish 673 foizga, 1980-yillar musiqiy xitlariga esa tinglovchilar oqimi 1250 foizga oshgani kuzatildi. Bu holat serialning nostalgiya va zamonaviy madaniyatga ta’sirini yaqqol ko‘rsatadi.
Shuningdek, serial premerasi oldidan sahnalashtirilgan teatr talqini ham katta muvaffaqiyatga erishib, to‘rtta “Toni” va ikkita “Olive” mukofotiga loyiq topilgan. Serialning asosiy qismlari yakunlanayotgan bo‘lsa-da, hikoya hali davom etadi.
Netflix rahbariyati “Juda g‘aroyib ishlar” koinotini yangi spin-off seriallar, media loyihalar va boshqa formatlarda davom ettirishni rejalashtirmoqda. Demak, serial muxlislari uchun bu hikoya hali uzoq davom etadi.

«Очень удивительные дела» просмотрено 1,2 миллиарда раз
Объявлено о новом большом успехе сериала «Очень странные дела», одного из популярных проектов платформы Netflix. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, представленной изданием Variety 24 декабря 2025 года, сериал был просмотрен более 1,2 миллиарда раз в общей сложности. Пятый сезон сериала достиг впечатляющих результатов за короткое время.
Всего за 25 дней этот сезон был просмотрен 102,6 миллиона раз и вошёл в число 10 самых популярных англоязычных стриминговых проектов на платформе Netflix. Этот успех отмечается как важное событие в истории платформы.
Ещё один интересный факт: финальный эпизод сериала планируется к показу 31 декабря в кинотеатрах США и Канады на больших экранах. Это является уникальной новинкой для сериалов Netflix.
Производство сериала также оказало значительное влияние на экономику США, принесло доход в размере 1,4 миллиарда долларов в валовой внутренний продукт страны. Сериал вызвал большие изменения не только на экранах, но и в культуре и рыночной сфере.
После его показа интерес к настольным играм вырос на 673%, а поток слушателей музыкальных хитов 1980-х годов увеличился на 1250%. Это ярко демонстрирует влияние сериала на ностальгию и современную культуру.
Кроме того, театральная постановка, поставленная перед премьерой сериала, также добилась большого успеха, получив четыре премии «Тони» и две премии «Оливье». Хотя основные части сериала завершаются, история продолжается.
Руководство Netflix планирует продолжать вселенную «Очень странных дел» новыми спин-офф сериалами, медиа-проектами и другими форматами. Значит, для поклонников сериала эта история будет длиться ещё долго.