“Nolan”ning “Odisseya” treyleri rekord o‘rnatdi
2025-yil 25-dekabr kuni mashhur rejissyor Kristofer Nolan tomonidan suratga olingan yangi “Odisseya” filmining birinchi treyleri katta qiziqish uyg‘otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda ushbu video bir sutka ichida 121 million martadan ortiq tomosha qilindi. Bu haqda Forbes nashri WaveMetrix ma’lumotlariga asoslanib xabar berdi.
Mazkur ko‘rsatkich Nolanning avvalgi loyihasi — “Oppenheymer” treylerining birinchi kunlik natijasidan deyarli ikki barobar yuqori bo‘ldi. Shu tariqa, “Odisseya” Universal Pictures studiyasi uchun 2025-yildagi eng ommabop treylerga aylandi.
Internet yana “Nolan ta’siri”ni his qildi. Statistikaga ko‘ra, tomoshalarning asosiy qismi TikTok platformasiga to‘g‘ri kelgan — 27 foiz.
Shuningdek, YouTube, Facebook, Instagram va X platformalari ham katta ulushga ega bo‘ldi. Bu esa filmga bo‘lgan qiziqish nafaqat kinosevarlar orasida, balki keng auditoriyada ham yuqori ekanini ko‘rsatmoqda.
Film syujeti qadimgi yunon shoiri Gomerning mashhur “Odisseya” dostoniga asoslangan. Unda Troya urushidan so‘ng qahramon Odisseyning uzoq va xavfli uyga qaytish yo‘li tasvirlanadi.
Asosiy rolda Mett Deymon suratga tushgan. Film aktyorlar tarkibi ham juda kuchli.
Loyihada Enn Hetuey, Tom Xolland, Zendeya, Robert Pattinson, Lyupita Niongo va Sharliz Teron kabi mashhur aktyorlar ishtirok etmoqda. Bunday tarkib muvaffaqiyat garovi hisoblanadi.
Film budjeti taxminan 250 million dollar deb baholanmoqda. Rasmiy premera 2026-yil 17-iyulga rejalashtirilgan.
Biroq, chiptalar namoyishga bir yil qolganida sotuvga chiqarilgan. Bu studiyaning ushbu loyihaga bo‘lgan ishonchi yuqori ekanidan dalolat beradi.

Трейлер «Одиссея» от «Нолана» установил рекорд
25 декабря 2025 года первый трейлер нового фильма «Одиссея», снятого известным режиссёром Кристофером Ноланом, вызвал большой интерес. Об этом сообщает Zamin.uz.
В социальных сетях это видео было просмотрено более 121 миллиона раз за сутки. Об этом сообщает издание Forbes, ссылаясь на данные WaveMetrix.
Этот показатель почти вдвое превысил результаты первого дня трейлера предыдущего проекта Нолана — «Оппенгеймер». Таким образом, «Одиссея» стала самым популярным трейлером 2025 года для студии Universal Pictures.
Интернет вновь ощутил «эффект Нолана». Согласно статистике, основная часть просмотров пришлась на платформу TikTok — 27 процентов.
Также значительную долю заняли платформы YouTube, Facebook, Instagram и X. Это показывает, что интерес к фильму высок не только среди киноманов, но и в широкой аудитории.
Сюжет фильма основан на знаменитой поэме древнегреческого поэта Гомера «Одиссея». В нём изображён долгий и опасный путь героя Одиссея домой после Троянской войны.
Главную роль исполнил Мэтт Дэймон. Актёрский состав фильма также очень сильный.
В проекте участвуют такие известные актёры, как Энн Хэтэуэй, Том Холланд, Зендея, Роберт Паттинсон, Люпита Нионго и Шарлиз Терон. Такой состав является залогом успеха.
Бюджет фильма оценивается примерно в 250 миллионов долларов. Официальная премьера запланирована на 17 июля 2026 года.
Однако билеты были выставлены на продажу за год до показа. Это свидетельствует о высокой уверенности студии в этом проекте.
Короче говоря, «Одиссея» начала вписываться в историю ещё до выхода на экраны. Шум вокруг трейлера позволяет заранее представить, каким успехом может стать фильм.