Rahmonali Suropov, “Qalpoq” hajviy ko‘rsatuvi asoschisi, aktyor va ssenarist, o‘z loyihasi qanday qilib dunyoga mashhur Warner Bros kinokompaniyasi e’tiboriga tushgani haqida so‘zlab berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suropovning aytishicha, dastlab ular Warner Bros’dan kelgan taklifni faqat “Qalpoq” uchun yuborilgan deb o‘ylashgan. Biroq AQSHga yetib borgach, tanlovda 30 davlatdan ijodkorlar ishtirok etayotganini bilishgan.
Keyinchalik ikki davlat chetlatilib, 28 mamlakatdan kelgan ssenariylar qabul qilingan. Suropovning ta’kidlashicha, Amerikadagi bir tanishining yordamida ular ham tanlovga taklif qilingan.
Safar xarajatlari uchun ularga 20 ming dollar ajratilgan. Suropov dastlab faqat o‘zlari chaqirilgandek his qilganini, ammo boshqa davlatlardan kelgan ijodkorlarni ko‘rib, biroz ruhiyati tushganini aytdi.
Ular tanlovga “Qalpoq”dan tashqari ekshn janridagi film ssenariysini ham olib borgan. Hajviy ko‘rsatuv ssenariysi sketch formatda emasligi sababli qabul qilinmagan, ammo ekshn janridagi film ssenariysi kinokompaniya tomonidan qabul qilingan.
Tanlov natijalari 3 oy yoki 1 yil ichida e’lon qilinishi kutilmoqda. Shuningdek, ular ikkinchi safar uchun yana AQSHga taklif etilgan.
Safar davomida Suropov Nyu-York, Vashington va Floridada bo‘lganini aytdi. U Nyu-York shahri unga katta taassurot qoldirganini, yomg‘irli kunda 600 kilometr yo‘l bosgan mashinaning loyga botmaganidan hayratga tushganini esladi.
Shuningdek, Vashingtondan Floridagacha bo‘lgan yo‘llarning o‘rmonlar bilan qoplangani va tabiatga bo‘lgan e’tibor uni o‘ylantirgan. Suropovning so‘zlariga ko‘ra, “Qalpoq”ning bir ko‘rsatuvi uchun taxminan 700 dollar sarflanadi va shuncha daromad keltiradi.
Agar ekshn film ssenariysi g‘olib bo‘lsa, kamida 200 ming dollar gonorar olish mumkin. Ikkinchi safarga u Sherzod Kattaboboyev, Orif Sultonov va Fotima Nazarova kabi hamkasblari bilan borishni rejalashtirgan.
Hatto “Qalpoq”ning yangi yil sonini AQSHda suratga olishni ham niyat qilgan. Ijodkor safar davomida telefoni o‘g‘irlanganini afsus bilan esladi.
U telefon qimmat bo‘lmaganini, ammo ichida yillar davomida yig‘ilgan ssenariy g‘oyalari saqlangani sababli bu yo‘qotish unga qattiq ta’sir qilganini aytdi. Suropov o‘z ijodiy faoliyatidagi kulgili voqealardan birini ham eslab o‘tdi.
U bir vaqtlar telekanalda reklama roligi uchun xo‘rozni televizorni yoqishga o‘rgatganini, xo‘roz bilan bir xonali kvartirada mashq qilganini va suratga olish paytida xo‘roz rejissyorning baqirig‘idan cho‘chib, hamma o‘rgangan harakatlarini unutib qo‘yganini kulib esladi.

Сценарий "Калпок" участвовал в конкурсе Warner Bros
Рахмонали Суропов, основатель сатирического шоу «Калпок», актер и сценарист, рассказал о том, как его проект привлек внимание всемирно известной киностудии Warner Bros. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Суропова, сначала они думали, что приглашение от Warner Bros было отправлено только для «Калпок». Однако, прибыв в США, они узнали, что в конкурсе участвуют творческие люди из 30 стран.
Позже два государства были исключены, и были приняты сценарии из 28 стран. По словам Суропова, благодаря помощи знакомого в Америке, их тоже пригласили на конкурс.
На расходы поездки им выделили 20 тысяч долларов. Суропов признался, что сначала чувствовал, что приглашены только они, но увидев творческих людей из других стран, немного расстроился.
Они привезли на конкурс не только «Калпок», но и сценарий фильма в жанре экшн. Сценарий сатирического шоу не приняли, так как он не был в формате скетча, но сценарий экшн-фильма был принят киностудией.
Ожидается, что результаты конкурса объявят в течение 3 месяцев или года. Также их пригласили во второй раз в США.
Во время поездки Суропов побывал в Нью-Йорке, Вашингтоне и Флориде. Он отметил, что город Нью-Йорк произвел на него большое впечатление, и он удивился, что машина, проехав 600 километров в дождливую погоду, не застряла в грязи.
Также его поразило, что дороги от Вашингтона до Флориды покрыты лесами и внимание к природе заставило его задуматься. По словам Суропова, на одно шоу «Калпок» тратится около 700 долларов и приносит столько же дохода.
Если сценарий экшн-фильма выиграет, можно получить гонорар не менее 200 тысяч долларов. Во второй раз он планирует поехать вместе с коллегами Шерзодом Каттабобаевым, Арифом Султановым и Фотимой Назаровой.
Он даже намерен снять новогодний выпуск «Калпок» в США. Творец с сожалением вспомнил, что во время поездки у него украли телефон.
Он сказал, что телефон был недорогим, но потеря сильно его задела, так как в нем хранились идеи сценариев, собираемые годами. Суропов также вспомнил одну забавную историю из своей творческой деятельности.
Он рассказал, что когда-то учил петуха включать телевизор для рекламного ролика на телеканале, тренировался с петухом в однокомнатной квартире, и во время съемок петух испугался крика режиссера и забыл все выученные движения, что он с улыбкой вспоминает.