Cyberpunk 2077 davomiy qismi 2030 yilgacha chiqmaydi
Polshada joylashgan CD Projekt RED studiyasi tomonidan ishlab chiqilayotgan Cyberpunk 2077 o‘yinining davomiy qismi yaqin yillarda sotuvga chiqmasligi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Strefa Inwestorow portali Noble Securities tahlilchilarining fikriga asoslanib, yangi qism 2030 yildan oldin taqdim etilmasligini xabar qildi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, reliz sanasining kechiktirilishi bejiz emas.
Ishlab chiquvchilar bu safar o‘yinni texnik jihatdan mukammal qilishga alohida e’tibor qaratmoqchi. Xususan, davomiy qismda ko‘p foydalanuvchi rejimi (multiplayer) to‘liq ishlab chiqilishi va asosiy o‘yin mexanikasiga tabiiy ravishda qo‘shilishi rejalashtirilmoqda.
Shu bilan birga, yangi qism birinchi o‘yin chiqarilganiga o‘n yil to‘lishi munosabati bilan taqdim etilishi mumkinligi ham taxmin qilinmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Cyberpunk 2077 o‘yini 2012 yilda ishlab chiqila boshlangan va reliz sanasi bir necha marta kechiktirilgan.
Avvaliga 2019 yilda chiqarilishi rejalashtirilgan bo‘lsa-da, o‘yin 2020 yil noyabrida taqdim etilgan edi. Ammo relizdan keyin texnik muammolar, ayniqsa konsol versiyalaridagi xatolar, jiddiy tanqid va noroziliklarga sabab bo‘lgan.
Ushbu salbiy tajriba studiyani yangi loyihalarda ehtiyotkorlik bilan ishlashga undagan. Shuningdek, CD Projekt RED boshqa mashhur franshizasi – The Witcher seriyasini ham unutmagan.
2026 yilda The Witcher 3: Wild Hunt o‘yiniga pullik syujetli qo‘shimcha chiqarilishi rejalashtirilgan. Ushbu qo‘shimcha 2015 yilda chiqqan o‘yin voqealarini yangi The Witcher 4 bilan bog‘lashni maqsad qilmoqda.
The Witcher seriyasining to‘liq yangi qismi 2027 yil oxirida chiqarilishi kutilmoqda. Shu tariqa, CD Projekt RED yaqin o‘n yillikda yirik loyihalarni puxta reja asosida va sifatga katta e’tibor qaratgan holda taqdim etish yo‘lini tanlagani ko‘rinib turibdi.

Cyberpunk 2077 продолжение не выйдет до 2030 года
Продолжение игры Cyberpunk 2077, разрабатываемой студией CD Projekt RED, расположенной в Польше, возможно, не появится на рынке в ближайшие годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Портал Strefa Inwestorow, основываясь на мнении аналитиков Noble Securities, сообщил, что новая часть не будет представлена до 2030 года. По словам специалистов, задержка даты релиза не случайна.
Разработчики на этот раз хотят уделить особое внимание техническому совершенству игры. В частности, в продолжении планируется полностью разработать многопользовательский режим (multiplayer) и естественно интегрировать его в основную игровую механику.
Кроме того, предполагается, что новая часть может быть представлена в честь десятилетия со дня выхода первой игры. По данным, разработка игры Cyberpunk 2077 началась в 2012 году, а дата релиза несколько раз переносилась.
Изначально планировалось выпустить игру в 2019 году, однако она была представлена в ноябре 2020 года. Но после релиза технические проблемы, особенно ошибки в консольных версиях, вызвали серьёзную критику и недовольство.
Этот негативный опыт побудил студию работать с осторожностью над новыми проектами. Также CD Projekt RED не забыла и о другой своей известной франшизе – серии The Witcher.
В 2026 году планируется выпустить платное сюжетное дополнение к игре The Witcher 3: Wild Hunt. Это дополнение нацелено связать события игры 2015 года с новой The Witcher 4.
Полностью новая часть серии The Witcher ожидается к концу 2027 года. Таким образом, видно, что CD Projekt RED выбрала путь представления крупных проектов в ближайшее десятилетие на основе тщательного планирования и с большим вниманием к качеству.