Fransuz va jahon kinosi tarixida o‘ziga xos iz qoldirgan mashhur aktrisa Brijit Bardo 91 yoshida olamdan o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 28 dekabr kuni Fransiyaning Sen-Trope shahridagi uyida vafot etdi. Bu haqda Fransiya matbuot agentligi xabar berdi.
1950–1960-yillar kinosining ramziga aylangan Brijit Bardo nafaqat aktrisa, balki o‘z davrining erkinlik, go‘zallik va jasorat timsoli sifatida e’tirof etilgan. Unga katta shuhratni 1956 yilda ekranlarga chiqqan "Va Xudo ayolni yaratdi" filmi olib kelgan.
Ushbu asar nafaqat Fransiyada, balki xalqaro miqyosda ham katta e’tibor qozongan. Bardo o‘zining 21 yillik ijodiy faoliyati davomida 47 ta filmda rol ijro etgan.
1973 yilda, mashhurlikning eng yuqori cho‘qqisida turgan paytida, u kutilmaganda kinodan voz kechishga qaror qilgan. Ushbu qarori o‘sha paytda jamoatchilikni hayratga solgan edi.
Mutaxassislar va kinotanqidchilarning fikriga ko‘ra, uning "Haqiqat" (1960) filmidagi roli aktrisalikka bo‘lgan mahoratining eng yuqori cho‘qqisi sanaladi. Ushbu filmda u sudlanayotgan ayol obrazini nihoyatda ishonarli va ta’sirchan tarzda gavdalantirgan.
Bardo boshqa bir qator mashhur filmlarda ham o‘z mahoratini namoyon etgan. Jumladan, "Viva Mariya!" (1965) filmida Janna Moro bilan birgalikda sarguzashtli komediya janrida, "Baxtsizlik yuz bergan taqdirda" (1958) filmida Jan Gaben bilan birga, shuningdek, "Parijlik qiz" (1957) filmida komedik qobiliyatlarini ko‘rsatgan.

Звезда французского кино Брижит Бардо скончалась
Знаменитая актриса, оставившая заметный след в истории французского и мирового кино, Брижит Бардо скончалась в возрасте 91 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
Она умерла 28 декабря в своем доме в Сен-Тропе, Франция. Об этом сообщило французское информационное агентство.
Брижит Бардо, ставшая символом кино 1950–1960-х годов, была признана не только актрисой, но и олицетворением свободы, красоты и смелости своего времени. Большую славу ей принес фильм 1956 года «И Бог создал женщину».
Это произведение привлекло большое внимание не только во Франции, но и на международном уровне. За свою 21-летнюю творческую карьеру Бардо сыграла в 47 фильмах.
В 1973 году, находясь на пике популярности, она неожиданно решила уйти из кино. Это решение тогда вызвало удивление у общественности.
По мнению специалистов и кинокритиков, её роль в фильме «Правда» (1960) считается вершиной её актёрского мастерства. В этом фильме она чрезвычайно правдоподобно и впечатляюще воплотила образ обвиняемой женщины.
Бардо проявила своё мастерство и в ряде других известных фильмов. В частности, в приключенческой комедии «Вива Мария!» (1965) вместе с Жанной Моро, в фильме «Если случится несчастье» (1958) с Жаном Габеном, а также в фильме «Парижанка» (1957) она продемонстрировала свои комедийные способности.
После ухода из кино Брижит Бардо посвятила свою жизнь защите прав животных. Она основала благотворительный фонд на своё имя и активно боролась против жестокого обращения с животными по всему миру.