Lola Yo‘ldosheva san’atdan rasman chekinishini e’lon qildi
Lola Yo‘ldosheva – o‘zining noodatiy ijodi va sahnadagi xarizmasi bilan tanilgan xonanda va aktrisa. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 1985 yil 4 sentyabrda Samarqand shahrida tug‘ilgan. Uning otasi Ravshanbek Yo‘ldoshev uzoq yillar davomida ichki ishlar tizimida tergovchi bo‘lib faoliyat yuritgan.
Lola san’atga bo‘lgan qiziqishi sabab yoshligida ijod yo‘lini tanlagan. Lola dastlab 10 yoshida Shiribom reklamasida ishtirok etib ommaga tanilgan.
Uning professional ijodiy faoliyati esa 2002 yilda “Netayin” qo‘shig‘i bilan boshlangan. Keyinchalik u Rossiyalik prodyuser bilan hamkorlik qilib, “Maya” taxallusi ostida ijod qilgan.
2004 yilda Lola “Sevinch” filmida o‘zining ilk yirik rolini ijro etdi. Uning aktrisalik mahorati tomoshabinlar va mutaxassislar tomonidan yuqori baholandi.
2005 yilda suratga olingan “Kelgindi kuyov” filmidagi roli unga katta shuhrat olib keldi. Shundan so‘ng, Lola bir nechta filmlarda muvaffaqiyatli rollar ijro etdi.
2005 yilda Lola tadbirkor Shohruh bilan oila qurib, san’atdan bir muddat chekinadi. Ularning ikki farzandi – Shahinabegim va Shohdiyor dunyoga kelgan.
Ammo 2011 yilda Lola va Shohruh ajrashishadi. Shu yili u “Senga” nomli konsert dasturi bilan shou-biznesga qaytadi.
2015 yilda Rayhonning konsertida “Ko‘nikmadim” duetini ijro etganida, ochiq qizil libosi sabab “O‘zbeknavo”dan ogohlantirish oladi. 2017 yilda Lola ikkinchi bor oila quradi va bugungi kunda uch nafar farzandning onasidir.
2025 yilda Lola o‘zining so‘nggi konsertini o‘tkazib, san’at sahnasidan chekinadi. U ijtimoiy tarmoqlardagi faoliyatini ham yakunlab, Instagram sahifasini tozalab, muxlislariga “Yana ko‘rishguncha” deya qisqa murojaat qiladi.

Лола Ёлдошева официально объявила об уходе из искусства
Лола Ёлдошева – певица и актриса, известная своим необычным творчеством и харизмой на сцене. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она родилась 4 сентября 1985 года в городе Самарканд. Её отец, Равшанбек Ёлдошев, долгие годы работал следователем в системе внутренних дел.
Из-за интереса к искусству Лола с детства выбрала творческий путь. Впервые она стала известна публике в 10 лет, участвуя в рекламе Shiribom.
Её профессиональная творческая деятельность началась в 2002 году с песней «Netayin». Позже она сотрудничала с российским продюсером и творила под псевдонимом «Maya».
В 2004 году Лола сыграла свою первую крупную роль в фильме «Sevinch». Её актёрское мастерство высоко оценили зрители и специалисты.
Роль в фильме «Kelgindi kuyov», снятом в 2005 году, принесла ей большую славу. После этого Лола успешно сыграла в нескольких фильмах.
В 2005 году Лола вышла замуж за предпринимателя Шохруха и на некоторое время отошла от искусства. У них родились двое детей – Шахинабегим и Шохдияр.
Однако в 2011 году Лола и Шохрух развелись. В том же году она вернулась в шоу-бизнес с концертной программой «Senga».
В 2015 году, исполняя дуэт «Ko‘nikmadim» на концерте Райхон, она получила предупреждение от «O‘zbeknavo» из-за открытого красного платья. В 2017 году Лола второй раз вышла замуж и сейчас является матерью троих детей.
В 2025 году Лола провела свой последний концерт и ушла со сцены искусства. Она также завершила свою деятельность в социальных сетях, очистила страницу в Instagram и коротко обратилась к поклонникам словами «До новых встреч».