Ozodbek Nazarbekov to‘yda pul olishiga izoh berildi
Ijtimoiy tarmoqlarda Madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekovning to‘y marosimida qo‘shiq kuylab, unga uzatilgan pullarni qabul qilayotgani aks etgan video keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat yuzasidan Madaniyat vazirligi rasmiy izoh berdi. Vazirlikning ma’lum qilishicha, video 2025 yil 25 oktyabr kuni vazirlik xodimlaridan birining nikoh to‘yida tasvirga olingan.
Unda vazirga muxlislar tomonidan pul uzatilgani qayd etilgan. Rasmiy bayonotda bu holat oldindan rejalashtirilmagani ta’kidlangan.
Vazirga uzatilgan pullarni qabul qilmaslik to‘y ishtirokchilari tomonidan kamsitish yoki mensimaslik sifatida qabul qilinishi mumkinligi inobatga olingan. Shu sababli, yuzaga kelgan vaziyatga ijobiy munosabat bildirilgani aytilgan.
Vazirlikning qayd etishicha, to‘y marosimlarida xonandalarga pul qistirish amaldagi qonunchilikka zid emas. Bu qadimdan xalqimiz orasida mavjud bo‘lgan milliy urf-odat va qadriyatlarning bir qismi sifatida qabul qilinadi.
Bunday holatlar o‘zbek an’analarida “orzu-havas” deb ataladi. Shuningdek, rasmiylar Ozodbek Nazarbekov nafaqat davlat arbobi, balki taniqli san’atkor ekanini eslatib o‘tishgan.
U O‘zbekiston, Qoraqalpog‘iston, Tojikiston va Qirg‘iziston xalq artisti unvonlariga ega bo‘lib, xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi hisoblanadi. To‘yda kuzatilgan holat ham uning xonandalik faoliyati bilan bog‘liq ekanini inobatga olish kerakligi ta’kidlangan.
Bayonotda: “Har qanday inson, egallab turgan lavozimidan qat’i nazar, o‘z kasbidan ajralib qolmaydi. Bu holat ham shu nuqtai nazardan kelib chiqqan”, – deyiladi.
Shu bilan birga, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mazkur holat yuzasidan Madaniyat vazirligiga taqdimnoma kiritgani haqida xabar berilgan. Eslatib o‘tamiz, bu Ozodbek Nazarbekov bilan bog‘liq ilk muhokamali holat emas.
2024 yilda u Kingsman kiyim do‘koni reklamasida ishtirok etgan, 2025 yilda esa xususiy universitet reklama roligida ko‘ringan edi. O‘shanda ham vazirlik bu harakatlarda moddiy manfaatdorlik bo‘lmaganini ma’lum qilgan edi.

Озодбек Назарбеков получил объяснение по поводу получения денег на свадьбе
В социальных сетях вызвало широкий резонанс видео, на котором министр культуры Озодбек Назарбеков поет на свадебной церемонии и принимает переданные ему деньги. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данному случаю Министерство культуры дало официальное разъяснение. По информации ведомства, видео было снято 25 октября 2025 года на свадьбе одного из сотрудников министерства.
В нем зафиксировано, что поклонники передают деньги министру. В официальном заявлении подчеркнуто, что этот случай не был заранее запланирован.
Учитывая, что отказ принимать деньги мог бы быть воспринят участниками свадьбы как пренебрежение или оскорбление, было принято положительное отношение к возникшей ситуации.
По данным министерства, вручение денег певцам на свадебных торжествах не противоречит действующему законодательству. Это считается частью национальных обычаев и традиционных ценностей, существующих среди нашего народа с древних времен.
Такие случаи в узбекских традициях называются «орзу-хавас». Также официальные лица напомнили, что Озодбек Назарбеков является не только государственным деятелем, но и известным артистом.
Он имеет звания народного артиста Узбекистана, Каракалпакстана, Таджикистана и Кыргызстана и считается заслуженным работником культуры. Следует учитывать, что ситуация на свадьбе связана с его певческой деятельностью.
В заявлении говорится: «Любой человек, независимо от занимаемой должности, не перестает быть представителем своей профессии. Этот случай рассматривается именно с этой точки зрения».
Вместе с тем, Агентство по борьбе с коррупцией сообщило о подаче представления в Министерство культуры по данному случаю. Напомним, что это не первый резонансный случай, связанный с Озодбеком Назарбековым.
В 2024 году он участвовал в рекламе магазина одежды Kingsman, а в 2025 году появился в рекламном ролике частного университета. Тогда министерство также заявляло, что в этих действиях не было материальной заинтересованности.