“Kinder” bolasi kimligi 20 yildan so‘ng ma’lum bo‘ldi
O‘n besh yil davomida “Kinder” shokoladining o‘ramidagi tabassumli bola chehrasi barchaga tanish edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ammo bu bolaning shaxsi uzoq vaqt sir saqlandi. Shu sabab turli taxminlar, mish-mishlar va hatto o‘zini “o‘sha bola” deb ko‘rsatishga uringan odamlar ham paydo bo‘ldi.
Aslida esa haqiqiy qahramon shartnoma shartlari tufayli sukut saqlashi lozim edi. Barchasi 2004 yilda boshlangan.
O‘sha yili kompaniya 11 yoshli italiyalik Matteo Farnetini tanladi. Dizaynerlar uning suratini qayta ishlab, brendning ramziga aylantirdi.
Qadoq dizayni bir necha bor yangilandi, fon va kiyimlar o‘zgardi, biroq bolaning tabassumi va umumiy obrazi o‘zgarishsiz qoldi. Yillar davomida turli odamlar o‘zini “Kinder” o‘ramidagi bola deb da’vo qildi.
Masalan, Buyuk Britaniyalik Josh Beytson bu obrazni modellik faoliyatida ishlatgan, Italiyada esa teleboshlovchi Alessandro Egger shunday gaplarni aytgan. Shu bilan birga, kompaniya bu masalaga izoh bermagan, Matteo esa onasi imzolagan shartnoma sabab sukut saqlagan.
Shartnoma muddati 2019 yilda yakunlandi. 2021 yilda Matteo ehtiyotkorlik bilan o‘sha bola ekanini ma’lum qildi, ammo bu bayonot yana bahslarga sabab bo‘ldi.
Nihoyat, 2024 yilda u “Ferrero” bilan imzolangan hujjatlarni taqdim etib, 2004–2019 yillarda qadoqda uning surati ishlatilganini rasman tasdiqladi. Shuningdek, u ramziy marosimda o‘z “rol”ini yangi bolaga topshirdi, biroq yangi qahramonning ismi ochiqlanmagan.
Hozirda Matteo Farneti 32 yoshda. U model va aktyor sifatida faoliyat yuritadi, turli reklama kampaniyalarida ishtirok etadi va ko‘p sayohat qiladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda ish jarayonlari, sayohatlar va do‘stlari bilan suratlarini ulashadi. U shaxsiy hayoti haqida kam gapiradi, lekin ba’zi postlarida o‘qishi haqida ma’lumotlar uchraydi.
Matteo “Kinder” bilan ishlashni o‘z hayotidagi muhim imkoniyat sifatida baholaydi va o‘sha yillarni tabassum bilan eslaydi.

«Kinder» ребенка личность стала известна спустя 20 лет
В течение пятнадцати лет улыбающееся лицо мальчика с обертки шоколада «Kinder» было знакомо всем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако личность этого мальчика долгое время оставалась тайной. По этой причине появлялись различные предположения, слухи и даже люди, пытавшиеся выдать себя за «этого мальчика».
На самом деле настоящий герой должен был хранить молчание из-за условий контракта. Всё началось в 2004 году.
В том году компания выбрала 11-летнего итальянца Маттео Фарнети. Дизайнеры переработали его фотографию и сделали её символом бренда.
Дизайн упаковки несколько раз обновлялся, менялся фон и одежда, но улыбка мальчика и его общий образ оставались неизменными. На протяжении многих лет разные люди претендовали на роль мальчика с обертки «Kinder».
Например, британец Джош Бейтсон использовал этот образ в своей модельной деятельности, а в Италии телеведущий Алессандро Эггер высказывал подобные заявления. При этом компания не комментировала этот вопрос, а Маттео хранил молчание из-за контракта, подписанного его матерью.
Срок контракта закончился в 2019 году. В 2021 году Маттео осторожно заявил, что именно он тот самый мальчик, но это заявление вновь вызвало споры.
Наконец, в 2024 году он представил документы, подписанные с «Ferrero», официально подтвердив, что с 2004 по 2019 год на упаковке использовалась его фотография. Также на символической церемонии он передал свою «роль» новому мальчику, имя которого не было раскрыто.
Сейчас Маттео Фарнети 32 года. Он работает моделью и актёром, участвует в различных рекламных кампаниях и много путешествует.
В социальных сетях он делится фотографиями с рабочих процессов, путешествий и с друзьями. О личной жизни говорит мало, но в некоторых постах упоминает учёбу.
Маттео оценивает работу с «Kinder» как важную возможность в своей жизни и с улыбкой вспоминает те годы.