Lola Eltoyeva xalqaro teatr mukofotiga sazovor bo‘ldi
Istanbul shahrida TURKSOY xalqaro teatr mukofotlarini topshirish bo‘yicha tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli tadbir o‘n birinchi bor tashkil etilib, turkiy davlatlarning teatr sohasida faoliyat yuritayotgan yetakchi ijodkorlari 2025 yil yakunlari bo‘yicha turli nominatsiyalar bilan taqdirlandi. Quvonarlisi, ushbu tadbirda O‘zbekiston Milliy akademik drama teatri aktrisasi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artist Lola Eltoyeva “Eng yaxshi teatr aktrisasi” nominatsiyasida g‘olib deb topildi va xalqaro mukofotga sazovor bo‘ldi.
Bu yutuq nafaqat aktrisa uchun, balki butun o‘zbek teatr san’ati uchun katta sharaf bo‘ldi. Mazkur marosim har yili Xalqaro Anadolu teatr mukofotlari doirasida tashkil etiladi.
Uning asosiy maqsadi turkiy davlatlar teatr jamoalari o‘rtasidagi ijodiy hamkorlikni kuchaytirish, umumiy madaniy merosni rivojlantirish va sahna san’atini yanada yuksaltirishdan iboratdir. Shuningdek, boshqa davlat vakillari ham turli yo‘nalishlarda mukofot bilan e’tirof etildi.
Jumladan, Qozog‘istondan Erenbak Toykenov “Eng yaxshi teatr rejissyori”, Qirg‘izistondan Sadir Niyazaqunov “Eng yaxshi sahna rassomi”, Ozarbayjondan Ali Emirli “Eng yaxshi dramaturg” va Turkmanistondan Batir Chariyev “Eng yaxshi teatr aktyori” nominatsiyalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Ushbu xalqaro tadbir turkiy xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlash va teatr san’atining rivojlanishiga xizmat qiladigan muhim voqealardan biri sifatida ahamiyat kasb etadi.

Лола Элтоева стала лауреатом международной театральной премии
В городе Стамбул состоялась торжественная церемония вручения международных театральных премий TURKSOY. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это престижное мероприятие было организовано в одиннадцатый раз, и ведущие деятели театрального искусства тюркских государств были награждены в различных номинациях по итогам 2025 года. Радостно отметить, что на этом мероприятии актриса Национального академического драматического театра Узбекистана, заслуженная артистка Узбекистана Лола Элтоева была признана победительницей в номинации «Лучшая театральная актриса» и удостоена международной премии.
Этот успех стал большой честью не только для актрисы, но и для всего узбекского театрального искусства. Церемония проводится ежегодно в рамках Международной театральной премии Анатолии.
Её основная цель — укрепление творческого сотрудничества между театральными коллективами тюркских государств, развитие общего культурного наследия и дальнейшее повышение уровня сценического искусства. Также представители других стран были отмечены наградами в различных направлениях.
В частности, из Казахстана Эренбак Тойкенов получил премию в номинации «Лучший театральный режиссёр», из Кыргызстана Садыр Ниязакунов — «Лучший сценограф», из Азербайджана Али Эмирли — «Лучший драматург», а из Туркменистана Батыр Чариев — «Лучший театральный актёр». Это международное мероприятие является важным событием, способствующим укреплению культурных связей между тюркскими народами и развитию театрального искусства.