Amerikalik mashhur pop qo‘shiqchi Britni Spirs o‘zining eng taniqli qo‘shiqlari, jumladan “Baby One More Time” va “Toxic” kabi xitlar kiradigan musiqiy katalogiga bo‘lgan huquqlarni sotdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
NBC xabariga ko‘ra, mazkur kelishuv 2025 yil 30 dekabr kuni Primary Wave kompaniyasi bilan imzolangan bo‘lib, uning qiymati taxminan 200 million dollarni tashkil qilgan. Primary Wave musiqiy industriyada taniqli san’atkorlarning merosiga egalik qiluvchi yirik kompaniyalardan biri hisoblanadi.
U ilgari Bob Marli, Prins, Uitni Xyuston, Stivi Niks, Aerosmith va The Doors kabi mashhur san’atkorlarning musiqiy kataloglarini ham sotib olgan. So‘nggi yillarda ko‘plab taniqli musiqachilar o‘z musiqiy asarlarini katta summalarga sotishni boshlashdi.
Masalan, Sting, Bob Dilan, Pink Floyd va Queen guruhlari shunday kelishuvlardan yirik moliyaviy foyda ko‘rishgan. Xususan, Queen guruhining katalogi Sony kompaniyasiga 1,27 milliard dollar evaziga sotilgan edi.
Britni Spirsning ushbu qarori uning kelajakdagi san’atkorlik faoliyatiga qanday ta’sir qilishi hozircha noma’lum. Ammo bu qaror, shubhasiz, uning moliyaviy mustaqilligini mustahkamlashga xizmat qiluvchi muhim qadam bo‘ldi.

Бритни Спирс продала музыкальный каталог за 200 млн долларов
Известная американская поп-певица Бритни Спирс продала права на свой музыкальный каталог, включающий её самые известные хиты, такие как «Baby One More Time» и «Toxic». Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным NBC, данное соглашение было подписано 30 декабря 2025 года с компанией Primary Wave, а его стоимость составила примерно 200 миллионов долларов. Primary Wave является одной из крупных компаний в музыкальной индустрии, владеющей наследием известных артистов.
Ранее она приобретала музыкальные каталоги таких знаменитых исполнителей, как Боб Марли, Принс, Уитни Хьюстон, Стиви Никс, Aerosmith и The Doors. В последние годы многие известные музыканты начали продавать свои музыкальные произведения за крупные суммы.
Например, Стинг, Боб Дилан, группы Pink Floyd и Queen получили значительную финансовую выгоду от подобных сделок. В частности, каталог группы Queen был продан компании Sony за 1,27 миллиарда долларов.
Как данное решение Бритни Спирс повлияет на её будущую артистическую деятельность, пока неизвестно. Однако этот шаг, без сомнения, стал важным для укрепления её финансовой независимости.