Juhayna Lango: O‘zbek kinosiga bo‘lgan orzu va qat’iyat
Afro-o‘zbek model Juhayna Lango yaqinda “Omon-omon” dasturida mehmon bo‘lib, hayoti, oilasi va orzulari haqida ochiq gapirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining bolaligi, ota-onasi hayotidagi qiziqarli voqealar va o‘zbek kinosiga bo‘lgan qiziqishi haqida so‘zlab berdi. Juhaynaga ko‘ra, u Ummonda tug‘ilgan bo‘lsa-da, arab millatiga mansub emas.
Uning ismi arabcha bo‘lsa-da, otasi nigeriyalik, onasi esa buxorolik o‘zbek-tatar millatidan. “Ismimni hech qachon o‘zgartirib aytmayman, faqatgina buvim Juju deb chaqiradi”, — deydi u.
Modelning aytishicha, uning otasi legioner sifatida Toshkentga kelgan va onasini sevib qolgan. Ularning muhabbati qarindosh-urug‘larning qarshiligiga qaramasdan davom etgan.
Hozirda Juhayna otasi bilan deyarli aloqada emas. “Telefonda gaplashganman, lekin uni hayotda ko‘rmaganman”, — deydi u.
Juhayna Navoiyda ulg‘aygan, yozgi ta’tillarini esa Buxoroda o‘tkazgan. Rus maktabida tahsil olgan bo‘lsa-da, o‘zbek tilidan “besh” baho olganini faxr bilan aytadi.
U o‘zbek, rus, ingliz, turk tillarida erkin so‘zlasha oladi, shuningdek, biroz tojik tilini ham biladi. Model milliy kiyimlarga bo‘lgan munosabatini ham ochiq aytib berdi.
“Bolaligimdan qorachaman. Milliy kiyim kiysam, ba’zilar meni noto‘g‘ri tushunib, lo‘li deb o‘ylashadi”, — deydi u.
Shu sababdan u milliy liboslarni kam kiyishini tan oldi. Juhaynaning yana bir katta orzusi — o‘zbek filmlarida rol ijro etish.
U Samarqanddagi Chet tillar universitetiga o‘qishga kirgan, ammo karantin davrida ishlashga majbur bo‘lib, o‘qishni vaqtincha to‘xtatgan. Shunga qaramay, “Bir kuni albatta diplom olaman”, deydi u qat’iyat bilan.
Unga “Afrikalik kelin” loyihasida ishtirok etish taklif qilingan, biroq vaqt masalasi to‘g‘ri kelmagan. Juhayna o‘z hayoti va faoliyati bilan ko‘pchilikni qiziqtirayotgan, o‘ziga xos shaxs sifatida e’tibor qozonmoqda.

Juhayna Lango: Мечта и решимость в узбекском кино
Афро-узбекская модель Джухайна Ланго недавно была гостем программы «Омон-омон», где откровенно рассказала о своей жизни, семье и мечтах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она рассказала о своем детстве, интересных событиях в жизни родителей и своей заинтересованности в узбекском кино. По словам Джухайны, хотя она родилась в Омане, она не принадлежит к арабской нации.
Несмотря на арабское имя, ее отец нигериец, а мать — бухарская узбеко-татарская. «Я никогда не меняю свое имя, только бабушка называет меня Джуджу», — говорит она.
По словам модели, ее отец приехал в Ташкент как легионер и влюбился в ее мать. Их любовь продолжалась несмотря на сопротивление родственников.
В настоящее время Джухайна почти не общается с отцом. «Мы говорили по телефону, но я никогда не видела его вживую», — говорит она.
Джухайна выросла в Навои, а летние каникулы проводила в Бухаре. Хотя она училась в русской школе, с гордостью отмечает, что получила пятерку по узбекскому языку.
Она свободно говорит на узбекском, русском, английском и турецком языках, а также немного знает таджикский. Модель также откровенно рассказала о своем отношении к национальной одежде.
«С детства я темнокожая. Когда надеваю национальную одежду, некоторые неправильно меня понимают и думают, что я лоли», — говорит она.
По этой причине она призналась, что редко носит национальные костюмы. Еще одна большая мечта Джухайны — сыграть роль в узбекских фильмах.
Она поступила в Самаркандский университет иностранных языков, но во время карантина была вынуждена работать и временно приостановила учебу. Тем не менее, она решительно говорит: «Однажды я обязательно получу диплом».
Ей предлагали участие в проекте «Африканская невеста», но из-за нехватки времени это не совпало. Джухайна привлекает внимание многих своей жизнью и деятельностью как уникальная личность.