Robert Dyuval 95 yoshida vafot etdi
Amerikalik aktyor, rejissyor va prodyuser Robert Dyuval 95 yoshida hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, u Middlburgdagi uyida, yaqinlari davrasida vafot etgan. Robert Dyuval 60 yildan ortiq davom etgan faoliyati davomida Gollivudning eng mashhur va hurmatga sazovor aktyorlaridan biri sifatida tanilgan.
U "Cho‘qintirgan ota" va "Cho‘qintirgan ota 2" filmlaridagi unutilmas rollari, shuningdek, "Bugungi apokalipsis" kabi asarlar orqali keng tomoshabinlar e’tiborini qozongan. Dyuval o‘z faoliyati davomida taxminan 100 ga yaqin badiiy filmda va o‘nlab seriallarda ishtirok etgan.
U nafaqat aktyor sifatida, balki rejissyor sifatida ham bir nechta loyihalarga rahbarlik qilgan. Uning eng yuqori mukofotlaridan biri "Mehr-shafqat" filmidagi roli uchun taqdim etilgan.
Robert Dyuvalning ekrandagi rollari va ijodiy merosi hali uzoq yillar davomida tomoshabinlar qalbida saqlanib qoladi. Bu uning inson sifatidagi ulkan yutug‘i va aktyorlik mahoratining yorqin timsolidir.

Роберт Дюваль скончался в возрасте 95 лет
Американский актёр, режиссёр и продюсер Роберт Дюваль скончался в возрасте 95 лет. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным, он умер в своём доме в Миддлбурге в окружении близких. Роберт Дюваль за более чем 60 лет своей карьеры стал одним из самых известных и уважаемых актёров Голливуда.
Он получил широкое признание за незабываемые роли в фильмах «Папа с дрожью» и «Папа с дрожью 2», а также за такие произведения, как «Апокалипсис сегодня». Дюваль участвовал примерно в 100 художественных фильмах и десятках сериалов.
Он был не только актёром, но и режиссёром, руководившим несколькими проектами. Одной из его высших наград стала роль в фильме «Сострадание».
Роли Роберта Дюваля на экране и его творческое наследие будут сохраняться в сердцах зрителей ещё многие годы. Это его огромное достижение как человека и яркое свидетельство мастерства актёра.