Aktrisa Hande Erchelga qarshi hibsga olish buyrug‘i chiqarildi
Istanbul Respublika Bosh prokuraturasi tomonidan giyohvandlik bilan bog‘liq tergov ishlarini olib borish doirasida mashhur turkiyalik aktrisa Hande Erchelga qarshi hibsga olish buyrug‘i chiqarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim xabar 25 mart kuni Turkiyaning obro‘li "Cumhuriyet" gazetasida e’tiborga olindi. Ma’lumotlarga ko‘ra, aktrisa hibsga olish haqidagi qaror qabul qilingan paytda Buyuk Britaniyaning poytaxti Londonda bo‘lgan.
Hozirgi kunda u sevgilisi Onur Guvenatam bilan birga bo‘lib, vaziyatni oydinlashtirish va barcha savollarga javob berish maqsadida vataniga qaytib kelyapti. Hande Erchel o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida joylagan dastlabki bayonotda, o‘qish jarayoni bilan bog‘liq sabablarga ko‘ra bir oydan beri xorijda bo‘lganini ta’kidladi.
U o‘z so‘zlarida, kecha kechqurun boshqa odamlar kabi ommaviy axborot vositalari orqali bu voqeadan xabar topganini, shuningdek, holatga to‘liq aniqlik kiritish uchun tez orada Turkiyaga qaytib, zarur tushuntirishlarni berishini aytdi. Aktrisa o‘z yurtiga cheksiz muhabbat bilan qaraydigan, davlat va adliya tizimiga chuqur ishonadigan inson ekanini bildirdi.
Uning aytishicha, yaqin kelajakda barcha savollar o‘z javobini topadi va masala hal bo‘ladi. Istanbulda davom etayotgan tergov doirasida jami o‘n olti nafar shaxsga nisbatan hibsga olish qarori qabul qilindi.
Hozircha ulardan to‘rttasini tashqari barchasi, ya’ni o‘n to‘rt nafari hibsga olindi. Ushbu ishga taniqli biznes va jamoat arboblari ham tortilgan.
Hibsga olinganlar orasida taniqli sanoatchi Hoqon Sabanji va uning ukasi Karim Sabanji, shuningdek, "Galatasaroy" futbol klubining sobiq rahbari Burak Olmos hamda "Beshiktosh" jamoasining sobiq prezidenti Fikrat O‘rmon mavjud. Bundan tashqari, sobiq modellardan Guzide Duran va Didem Soydan ham ro‘yxatda ko‘rsatilgan.
Eslatib o‘tish kerakki, Hande Erchel va Hoqon Sabanji o‘rtasidagi uzoq yillik ishqiy munosabat 2025-yilning avgust oyida yakun topgan edi. Terkovchilar ushbu ish bo‘yicha barcha dalillarni o‘rganib chiqmoqda va yaqinda jamiyatga yangi ma’lumotlar berilishi kutilmoqda.

Против актрисы Ханде Эрчел выдан ордер на арест
Прокуратура Республики Стамбул выдала ордер на арест известной турецкой актрисы Ханде Эрчел в рамках расследования дел, связанных с наркотиками. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта важная новость была отмечена 25 марта в авторитетной турецкой газете "Cumhuriyet". По данным, актриса находилась в столице Великобритании Лондоне в момент принятия решения об аресте.
В настоящее время она вместе со своим возлюбленным Онуром Гювенатамом возвращается на родину, чтобы прояснить ситуацию и ответить на все вопросы. В своем первом заявлении, опубликованном в социальной сети, Ханде Эрчел подчеркнула, что уже месяц находится за границей по учебным причинам.
Она также сообщила, что вчера вечером узнала об этом событии через СМИ, как и другие люди, и вскоре вернется в Турцию, чтобы дать необходимые объяснения и полностью прояснить ситуацию. Актриса заявила, что глубоко любит свою страну и искренне доверяет государству и судебной системе.
По ее словам, в ближайшем будущем все вопросы найдут свои ответы, и дело будет решено. В рамках продолжающегося в Стамбуле расследования было принято решение об аресте шестнадцати человек.
Пока что, кроме четырех из них, остальные четырнадцать были арестованы. В это дело вовлечены известные бизнесмены и общественные деятели.
Среди арестованных — известный промышленник Хокан Сабанджи и его брат Карим Сабанджи, а также бывший руководитель футбольного клуба "Галатасарай" Бурак Олмос и бывший президент команды "Бешикташ" Фикрат Ормон. Кроме того, в списке значатся бывшие модели Гузиде Дуран и Дидем Сойдан.
Стоит отметить, что долгие любовные отношения между Ханде Эрчел и Хоканом Сабанджи завершились в августе 2025 года. Следователи изучают все доказательства по этому делу, и в ближайшее время ожидается предоставление новой информации обществу.