Mirziyoyev va Rahmon Toshkentda an’anaviy konsertni tomosha qildilar
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon Toshkentdagi O‘zbekiston xalqaro forumlar saroyida o‘tkazilgan an’anaviy konsertni birgalikda tomosha qildilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu madaniy tadbir ikki davlat yetakchilari o‘rtasidagi samimiy va ishonchli munosabatlarning yanada chuqurlashganligini namoyon etdi. Konsert dasturida har ikki mamlakatning yetuk ijrochilari ishtirok etib, o‘z san’atkorligi bilan mehmonlarni hayratda qoldirdilar.
O‘zbekiston va Tojikiston xalqlarini ko‘p asrlik tarixiy, ma’naviy va diniy qadriyatlar bog‘lab turadi. Bu ikki qardosh davlat o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari avlodlardan-avlodlarga o‘tib, har doim ham asrab-avaylanib kelgan.
Uzoq yillik an’analar va boy madaniy meros bizning bir-birimizga bo‘lgan hurmatimizni yanada mustahkamlab bormoqda. Ana shu chuqur bog‘liqlik va yaqinlik konsert dasturining mazmun-mohiyatida ham o‘z aksini topdi.
Tadbirda qardosh xalqlarning betakror va rang-barang madaniyatlarini ifodalovchi milliy musiqa asarlari va sahna san’ati namunalari ijro etildi. O‘zbek va tojik xonandalari, bastakorlar hamda professional jamoalarning qo‘shma chiqishlari ikki mamlakat o‘rtasidagi ma’naviy yaqinlik va faol madaniy muloqotning yorqin ramziga aylandi.
Sahna orqali ifodalangan bu hissolar ko‘ngillarda samimiy quvonch va vatanparvarlik tuyg‘ularini uyg‘otdi. Ushbu konsert nafaqat san’at tadbiri, balki ikki xalqning birgalikda kelajakka qaratilgan umid va orzu-larining ham yorqin ifodasi bo‘ldi.
Madaniyat va san’at orqali o‘rnatilgan bunday aloqalar tinchlik, farovonlik va taraqqiyot yo‘lida muhim omil hisoblanadi. Ikki davlat rahbarlarining shunday tadbirlarga alohida e’tibor berishi ham milliy qadriyatlarimizni yuksaltirish va xalqlarimiz orasidagi do‘stlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan chora-tadbirlarning davomi ekanligini ko‘rsatmoqda.
Kelajakda ham bunday samimiy uchrashuvlar va madaniy almashinuvlar ko‘payib, ikki qardosh xalqning bir-biriga bo‘lgan muhabbatini yanada oshirib boradi.

Мирзиёев и Рахмон в Ташкенте посмотрели традиционный концерт
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Таджикистана Эмомали Рахмон совместно посмотрели традиционный концерт, состоявшийся в Дворце международных форумов Узбекистана в Ташкенте. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное культурное мероприятие продемонстрировало еще большее углубление искренних и доверительных отношений между лидерами двух государств. В программе концерта приняли участие выдающиеся исполнители обеих стран, которые своим мастерством поразили гостей.
Народы Узбекистана и Таджикистана связывают многовековые исторические, духовные и религиозные ценности. Дружественные и добрососедские узы между этими двумя братскими государствами передаются из поколения в поколение и всегда бережно охранялись.
Долголетние традиции и богатое культурное наследие еще больше укрепляют наше взаимное уважение. Именно эта глубокая взаимосвязь и близость нашли свое отражение в содержании концертной программы.
На мероприятии были исполнены национальные музыкальные произведения и образцы сценического искусства, отражающие уникальную и многоцветную культуру братских народов. Совместные выступления узбекских и таджикских певцов, композиторов и профессиональных коллективов стали ярким символом духовной близости и активного культурного диалога между двумя странами.
Эти чувства, выраженные через сцену, пробудили в сердцах искреннюю радость и патриотические настроения. Данный концерт стал не только художественным мероприятием, но и ярким выражением надежд и стремлений двух народов, направленных на совместное будущее.
Такие связи, установленные через культуру и искусство, являются важным фактором на пути к миру, благополучию и развитию. Особое внимание лидеров двух государств подобным мероприятиям также свидетельствует о том, что это продолжение мер, направленных на возвышение наших национальных ценностей и дальнейшее укрепление дружбы между нашими народами.
В будущем такие искренние встречи и культурные обмены будут увеличиваться, еще больше усиливая любовь двух братских народов друг к другу.