O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tomonidan Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan yaratilgan “Ma’rifat aks-sadosi” nomli hujjatli filmlar seriyasi xalqaro miqyosdagi nufuzli musobaqa – New York Festivals TV & Film Awards 2026 final bosqichiga yo‘l oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyihada dunyoga mashhur aktyor, “Oskar” mukofoti sohibi Ben Kingsli ham ishtirok etdi. Bu filmning sifatini va ilmiy-axborot qiymatini yanada oshirdi.
Final bosqichda hujjatli film bronza, kumush yoki oltin mukofotlaridan birini qo‘lga kiritish uchun kurashadi. G‘oliblar 2026 yil 21 may kuni bo‘lib o‘tadigan Storytellers Gala marosimida e’lon qilinadi.
Film islom olamining boy intellektual va ma’naviy merosini keng yoritadi. Markaziy Osiyodan chiqqan buyuk olimlar – Xorazmiy, Farg‘oniy, Ibn Sino va boshqa allomalarning jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan ulkan hissasi filmda batafsil ko‘rsatildi.
Shuningdek, Temuriylar va Boburiylar davri hamda mintaqaning boshqa tarixiy sivilizatsiyalari merosi ham chuqur tahlil qilindi. Ularning ilm-fan, tibbiyot va falsafa sohalariga ko‘rsatgan ta’siri ilmiy va ommabop uslubda taqdim etildi.
Loyiha materiallari avvaldan xalqaro auditoriyaga taqdim etilgan bo‘lib, CNN, BBC va Euronews kabi yetakchi telekanallarda namoyish etilishi loyihaning global nufuzini oshirdi. New York Festivals TV & Film Awards mukofoti televideniye va kino sohasida katta hurmatga ega.
U qat’iy saralash tizimi, keng ishtirokchilar geografiyasi va kuchli raqobat bilan ajralib turadi. Oldingi yillarda ushbu mukofot doirasida BBC, National Geographic va Netflix kabi yetakchi media kompaniyalarining loyihalari yuqori baholangan.
O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi xalqaro ilmiy-madaniy maydonda faol ish olib bormoqda. U akademik tadqiqotlar, zamonaviy texnologiyalar va global media kommunikatsiyalar asosida loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda.
Ushbu film nafaqat ilmiy ahamiyatga ega, balki milliy merosimiz va xalqaro kino sanoatida O‘zbekistonning obro‘sini oshiradi.

Фильм «Эхо просвещения» борется в финале New York Festivals
Документальная серия фильмов «Эхо просвещения», созданная Центром исламской цивилизации в Узбекистане по инициативе Шавката Мирзиёева, вышла в финал престижного международного конкурса — New York Festivals TV & Film Awards 2026. Об этом сообщает Zamin.uz.
В проекте принял участие всемирно известный актер, обладатель премии «Оскар» Бен Кингсли. Это еще больше повысило качество фильма и его научно-информационную ценность.
В финальном этапе документальный фильм будет бороться за одну из наград: бронзовую, серебряную или золотую. Победители будут объявлены 21 мая 2026 года на церемонии Storytellers Gala.
Фильм широко освещает богатое интеллектуальное и духовное наследие исламского мира. В нем подробно показан огромный вклад великих ученых из Центральной Азии — аль-Хорезми, Фирдавси, Ибн Сины и других мудрецов в мировую цивилизацию.
Также был проведен глубокий анализ эпохи Тимуридов и Бабуридов, а также наследия других исторических цивилизаций региона. Их влияние на науку, медицину и философию было представлено в научно-популярном стиле.
Материалы проекта ранее были представлены международной аудитории и демонстрировались на ведущих телеканалах, таких как CNN, BBC и Euronews, что повысило глобальный авторитет проекта. Премия New York Festivals TV & Film Awards пользуется большим уважением в сфере телевидения и кино.
Она отличается строгой системой отбора, широкой географией участников и высокой конкуренцией. В предыдущие годы в рамках этой премии высоко оценивались проекты ведущих медиакомпаний, таких как BBC, National Geographic и Netflix.
Центр исламской цивилизации в Узбекистане активно работает на международной научно-культурной арене. Он успешно реализует проекты, основанные на академических исследованиях, современных технологиях и глобальных медиакоммуникациях.
Этот фильм не только имеет научную значимость, но и повышает престиж Узбекистана в сфере национального наследия и международной киноиндустрии.