Rayhon aktrisa Yarasheva she’rlaridan yigirma qo‘shiq yaratgan
O‘zbekiston xalq artisti va taniqli aktrisa Ra’no Yarasheva so‘nggi paytlar bergan intervyularidan birida o‘zining san’atdagi ilk qadamlarini va ijodiy faoliyatidagi noyob sirlarni o‘qishchilar bilan samimiy ravishda baham ko‘rdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘zining she’riy ijodiga e’tibor qaratib, ulug‘ san’atkor Rayhon G‘aniyeva bilan bo‘lgan hamkorligi haqida ayniqsa qiziqarli gaplarni aytdi. Ra’no Yarasheva ta’kidlashicha, xalqimiz sevgan qo‘shiqchisi Rayhon uning yigirma taga yaqin she’rlarini qo‘shiq qilib ijro etgan.
Bu gapda u hech narsaga maqtanmoqchi emas, balki shunchaki haqiqiy faktni yuzaga chiqarmoqchi bo‘lmoqda. Rayhon aktrisaning matnlariga asoslangan qo‘shiqlar orqali xitga aylanib, o‘zbek estrada san’atida yangi sahifani ochgan.
Aktrisa bu davrda yaratilgan eng mashhur asarlarini sanab o‘tdi. Ulardan Men nechun yaraldim Ollohim, Gulga sira hushim yo‘q, Bulbul bilan ishim yo‘q, Yodingdami va Yor-yor kabi she’rlar Rayhon tomonidan ovoziga qo‘shib, butun mamlakatda xit bo‘lib tarqalgan.
Bu qo‘shiqlar o‘nlab yillar davomida xalqimizning sevimli asarlari sifatida esda qolmoqda. Ra’no Yarasheva xotiralarini davom ettirib, kinopremyera paytida yosh qizi Ra’noning orzulari haqida gapirdi.
Qizim bir kuni qo‘shiqchi bo‘lgim kelmoqda deganida, aktrisa uning o‘zining she’rlari yozilgan kitobini qo‘liga tutqazgan. Natijada, shu so‘zlar xit qo‘shiqlarga aylanib, san’at olamida o‘z izini qoldirgan.
Ushbu samimiy xotiralarda Ra’no Yarasheva san’atdagi muvaffaqiyatlarning sirini va ijodiy hamkorlikning qanday gullagan natijalarni berishini ochib bergan. Uning so‘zlari shuni ko‘rsatadiki, haqiqiy san’at faqatgina sovg‘a va mehnat bilan emas, balki insoniylik va o‘zaro tushunish orqali ham yorug‘likka chiqadi.

Райхон актриса Ярашева создала двадцать песен на основе стихов
Народная артистка Узбекистана и известная актриса Ра'но Ярашева в одном из недавних интервью искренне поделилась с читателями своими первыми шагами в искусстве и уникальными тайнами творческой деятельности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Она особенно интересно рассказала о своем поэтическом творчестве и сотрудничестве с великим артистом Райхон Ганиевой. По словам Ра'но Ярашевой, любимая народом певица Райхон исполнила около двадцати её стихотворений в виде песен.
В этих словах она не хочет хвастаться, а просто стремится раскрыть реальный факт. Песни на основе текстов актрисы стали хитами и открыли новую страницу в узбекской эстрадной музыке.
Актриса перечислила самые известные произведения, созданные в тот период. Среди них стихи «Почему я создана, мой Бог», «Мне не нравится цветок», «У меня нет дела с соловьем», «Помнишь ли ты» и «Йор-йор», которые Райхон исполнила, добавив голос, и они стали хитами по всей стране.
Эти песни на протяжении десятков лет остаются любимыми произведениями нашего народа. Продолжая воспоминания, Ра'но Ярашева рассказала о мечтах молодой девушки Ра'но во время премьеры фильма.
Когда моя дочь сказала, что однажды хочет стать певицей, актриса дала ей в руки книгу с собственными стихами. В результате эти слова превратились в хиты и оставили след в мире искусства.
В этих искренних воспоминаниях Ра'но Ярашева раскрыла секреты успеха в искусстве и показала, как творческое сотрудничество приносит цветущие результаты. По её словам, настоящее искусство выходит на свет не только благодаря таланту и труду, но и через человечность и взаимопонимание.