Oxirgi kunlarda butun dunyo bo‘ylab mashhur pop-superulduz Ledi Gaga o‘zining qirq yoshlik bayramini nishonladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu san’atkorning hayoti va ijodi haqida gap ketganda, uning tanlangan sahna ismi albatta ajoyib tarixga ega. Ledi Gaga laqabi aslida mashhur Radio Ga Ga qo‘shig‘idan ilhom olib, sobiq yig‘isi va produseri Rob Fuzari tomonidan taklif qilingan.
Dastlab uni shunchaki Gaga deb atashgan, keyinchalik esa nomning yanada nufuzli va nozik tinglanishi uchun unga Ledi so‘zi qo‘shilgan. Bu nom tanlovi uning kelajakdagi yulduzlik yo‘lida muhim o‘rinni tutgan.
Xonanda ijodiy faoliyatini boshlaganidan birinchi yillaridayoq katta muvaffaqiyatlarga erishgan. Uning birinchi singli Just Dance qo‘shig‘i ommaviy e’tiborni tortgan va Billboard jurnali ro‘yxatida birinchi pog‘onaga ko‘tarilgan.
Garchi bu qo‘shiq 2008 yil aprel oyida e’lon qilingsa-da, u chartga faqat to‘rt oydan keyin kirgan va eng yuqori darajaga bir necha oy o‘tgach yetib borgan. Shundan so‘ng chiqarilgan The Fame albomi esa Poker Face va Paparazzi kabi hitlarning sayqal topishiga sababchi bo‘lgan.
Ledi Gaga nafaqat qo‘shiqchilik, balki aktyorlik sohasida ham o‘zining yuksak iste’dodini ko‘rsatgan. U 2017 yili Amerikan dahshatlari tarixi filmidagi roli uchun Oltin globus mukofotiga sazovor bo‘lgan.
Keyinchalik Yulduz tug‘iladi filmidagi Elli roli uchun Oskar mukofotiga nomzod bo‘lib, qo‘shig‘i uchun g‘alaba qozongan. Shuningdek, u Ridli Skott va Todd Filips kabi buyuk rejissyorlar bilan hamkorlik qilishga erishgan.
Eng so‘nggi yillarda Ledi Gaga konsert sahnasida ham yangi rekordlarni o‘rnatdi. 2025 yili Rio-de-Janeyrodagi festivalda uning chiqishi ikki milliondan ortiq tomoshabinlarni jalb qilgan.
Bu natija ayol xonandalar o‘rtasidagi eng katta konsertlar qatoriga kiradi. Xonanda shuningdek, musiqiy janrlar bilan eksperiment qilib turibdi va boshqa ijrochilar bilan hamkorlikda yangi remikslarni yaratib kelmoqda.

Интересная история происхождения сценического имени Леди Гага
В последние дни по всему миру известная поп-суперзвезда Леди Гага отпраздновала свой сорокалетний юбилей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Когда речь заходит о жизни и творчестве этой артистки, её выбранное сценическое имя, безусловно, имеет удивительную историю. Прозвище Леди Гага на самом деле вдохновлено известной песней Radio Ga Ga и было предложено её бывшим менеджером и продюсером Робом Фузари.
Сначала её просто называли Гага, а позже для более престижного и изысканного звучания к имени добавили слово Леди. Этот выбор имени сыграл важную роль на её пути к будущей славе.
Певица добилась больших успехов уже в первые годы своей творческой деятельности. Её первый сингл Just Dance привлёк массовое внимание и занял первое место в чартах журнала Billboard.
Хотя эта песня была выпущена в апреле 2008 года, она попала в чарты только через четыре месяца и достигла вершины спустя несколько месяцев. После этого вышедший альбом The Fame стал причиной появления таких хитов, как Poker Face и Paparazzi.
Леди Гага проявила свой высокий талант не только в пении, но и в актёрском мастерстве. В 2017 году она получила премию Золотой глобус за роль в фильме «Американская история ужасов».
Позже она была номинирована на Оскар за роль Элли в фильме «Звезда родилась» и выиграла за песню. Также ей удалось сотрудничать с такими великими режиссёрами, как Ридли Скотт и Тодд Филлипс.
В последние годы Леди Гага установила новые рекорды и на концертной сцене. В 2025 году её выступление на фестивале в Рио-де-Жанейро привлекло более двух миллионов зрителей.
Этот результат входит в число крупнейших концертов среди женщин-исполнителей. Певица также экспериментирует с музыкальными жанрами и создаёт новые ремиксы в сотрудничестве с другими артистами.