Sardor Mamadaliyev Sherali Jo‘rayev qo‘shiqlari uchun javobgarlikka tortildi
O‘zbekistonlik mashhur xonanda Sardor Mamadaliyev marhum shoir va bastakor Sherali Jo‘rayevga tegishli qo‘shiqlarni kerakli ruxsatnomasiz ijro etgani uchun qonun doirasida javobgarlikka tortildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi tomonidan olib borilgan tekshiruvlar natijasida mualliflik huquqi buzilgani aniqlanib, tegishli chora ko‘rildi. Bu voqealar merosxo‘r G‘ulnoza Jo‘rayeva vazirlikka rasmiy murojaat qilganidan keyin boshlangan edi.
U shu kungacha ommaviy ijro etilayotgan Ko‘rmisham, Bandaman va Karvon kabi mashhur qo‘shiqlar ustidan huquqiy nazorat o‘rnatishni so‘ragan. Marhum San’atkor qoldirgan boy merosni ommaga yetkazishda uning yaqin qarindoshlaridan oldindan rozilik olish shart hisoblanadi.
Vazirlik xodimlari kelgan arizani chuqur o‘rganib chiqdi va qonun buzilgani haqiqat ekanligini tasdiqladi. Natijada xonanda ustidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks asosida ma’muriy bayonnoma tuzildi va ish to‘liq hujjatlar bilan sud organiga yo‘llandi.
Namangan viloyatining Chust tuman sudi ishni o‘z ko‘rib chiqishiga oldi va to‘liq tergovdan so‘ng o‘z qarorini e’lon qildi. Sud Sardor Mamadaliyevni mualliflik va unga yaqin bo‘lgan boshqa huquqlarni buzganlikda aybdor deb topdi.
Sudning yakuniy qaroriga binoan, xonandaga bazaviy hisoblash miqdorining yigirma baravariga teng, ya’ni sakkiz million ikkiyuz qirq ming so‘m miqdorida jarima tayinlandi. Bu holat faqat bir insonning xatosini emas, balki butun milliy madaniyat va ko‘ngilochar sohasida intellektual mulk huquqlariga bo‘lgan e’tiborning kuchayganini ko‘rsatadi.
Kelajakda barcha ijrochilar mashhur asarlarni o‘z repertuarlariga qo‘shishdan oldin mualliflar va ularning merosxo‘rlari bilan kelishilgan holda ish olib borishlari lozim. Bu esa san’atkorlar orasida adolatli muhitni shakllantirishga va o‘zbek xalq san’atining rivojiga hissa qo‘shishga xizmat qiladi.

Сардор Мамадалиев привлечён к ответственности за песни Шерали Джураева
Известный узбекский певец Сардор Мамадалиев был привлечён к ответственности в рамках закона за исполнение песен покойного поэта и композитора Шерали Джураева без необходимого разрешения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По результатам проверок, проведённых Министерством юстиции, было выявлено нарушение авторских прав, и приняты соответствующие меры. Эти события начались после официального обращения наследницы Гульноза Джураева в министерство.
Она просила установить юридический контроль над такими популярными песнями, как «Кормишам», «Бандаман» и «Карвон», которые до сих пор исполняются публично. При передаче богатого наследия покойного артиста широкой публике необходимо получать предварительное согласие его близких родственников.
Сотрудники министерства тщательно изучили поступившее заявление и подтвердили факт нарушения закона. В результате в отношении певца был составлен административный протокол на основании Кодекса об административной ответственности, и дело с полным пакетом документов направлено в суд.
Суд Чустского района Наманганской области взял дело к рассмотрению и после полного расследования вынес своё решение. Суд признал Сардора Мамадалиева виновным в нарушении авторских и смежных с ними прав.
В соответствии с окончательным решением суда певец был оштрафован на сумму, равную двадцатикратному базовому расчетному показателю, то есть восемь миллионов двести сорок тысяч сумов. Этот случай отражает не только ошибку одного человека, но и усиливающееся внимание к интеллектуальной собственности в национальной культуре и сфере развлечений.
В будущем все исполнители должны согласовывать добавление известных произведений в свой репертуар с авторами и их наследниками. Это способствует формированию справедливой среды среди артистов и развитию узбекского народного искусства.