O‘zbekistonda kinematografiya sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar uchun muhim yangilik bor. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Madaniyat vazirligi tomonidan "Xavfni tahlil etish" elektron tizimini joriy etish tartibi tasdiqlandi va u Adliya vazirligi tomonidan rasman davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi. Xo‘sh, bu yangilik kino sohasidagi biznes vakillariga qanday ta’sir qiladi va tizim qanday ishlaydi?
Quyida oddiy tilda tushuntirib o‘tamiz. Ortiqcha qog‘ozbozlik va ovoragarchiliksiz tekshiruv Yangi nizomga ko‘ra, elektron tizim tadbirkorlik subyektlari tomonidan qonunchilik talablari buzilishi xavfini avtomatik tarzda baholaydi.
Buning eng afzal tomoni shundaki, tadbirkorlardan hech qanday qo‘shimcha hujjat yoki ma’lumot talab qilinmaydi. Tizim kerakli ma’lumotlarni quyidagi qonuniy manbalardan o‘zi qidirib topadi.
Birinchidan, davlat organlarining mavjud axborot tizimlaridan. Ikkinchidan, statistik ma’lumotlar va rasmiy hisobotlardan.
Uchinchidan, fuqarolardan kelib tushgan murojaatlardan. To‘rtinchidan, ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlardagi chiqishlardan.
Ball tizimi va uchta xavf darajasi Elektron tizim to‘plangan ma’lumotlar asosida tadbirkorlarga maxsus ball beradi va ularni uchta asosiy toifaga ajratadi. Birinchi toifa yuqori xavf toifasi.
Ikkinchisi o‘rta xavf toifasi. Uchinchisi esa past xavf toifasi.
Agar tadbirkorlik subyekti yuqori yoki o‘rta xavf toifasiga tushib qolsa, ularda amaldagi qonunchilikka muvofiq profilaktika tadbirlari va rejali tekshiruvlar tashkil etilishi mumkin. Past xavf guruhidagilar esa ortiqcha tekshiruvlardan xoli bo‘lishadi.
Bu esa sodda qilib aytganda, ishonchli va qonuniy faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarga nazorat organlari kamroq aralashishini anglatadi. Tadbirkorlar uchun muhim kafolat Eng muhim jihati shundaki, tizim tomonidan aniqlangan xavf darajasi tadbirkorga nisbatan to‘g‘ridan to‘g‘ri jazo yoki ta’sir chorasini qo‘llash uchun asos bo‘la olmaydi.
Ya’ni, tizim sizni xavfli deb topsa ham, avtomatik ravishda jarima solinmaydi yoki faoliyatingiz to‘xtatilmaydi. Xavf tahlili jarayoni biznes faoliyatiga to‘sqinlik qilmasligi va uning ishiga bevosita aralashuvga sabab bo‘lmasligi qat’iy belgilab qo‘yilgan.
Bu shunchaki nazorat organlari uchun qaysi tadbirkorga ko‘proq e’tibor qaratish lozimligini ko‘rsatib beruvchi aqlli yordamchidir. Xulosa qilib aytganda, yangi tizim tadbirkorlarning qo‘liga kirib, ularni ortiqcha tekshiruvlardan himoya qilishga qaratilgan.
Shu bilan birga, qonunchilikni buzish holatlari ehtimoli bo‘lgan korxonalarga esa oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar ko‘riladi. Kino sohasidagi tadbirkorlar uchun bu jarayon shaffof va inson omilisiz amalga oshiriladi.

Министерство культуры запустило систему автоматического анализа страха в кино.
В Узбекистане для предпринимателей, работающих в сфере кинематографии, появилось важное новость. Об этом сообщил Zamin.uz.
Министерством культуры утверждён порядок внедрения электронной системы «Анализ риска», и был внесвенный реестр Министерством юстиции. ИТ-сфере электронной системы «Анализ риска», которая официально внесена в государственный реестр Министерством юстиции. Ну а как эта новость влияет на бизнес-представителей в сфере кино и как работает эта система?
Теперь объясним простым языком. Меньше бумажной волокиты и проверок без причины Согласно новому порядку, электронная система автоматически оценивает риск нарушения законодательства субъектами предпринимательской деятельности.
Её главное преимущество заключается в том, что от предпринимателей не требуется никаких дополнительных документов или информации. Система самостоятельно ищет необходимые данные в следующих правовых источниках.
Во-первых, из существующих информационных систем государственных органов. Во-вторых, из статистических данных и официальных отчётов.
В-третьих, из обращений, поступающих от граждан. В-четвёртых, из публикаций в средствах массовой информации и социальных сетях.
Балльная система и три уровня риска Электронная система на основе собранных данных присваивает предпринимателям специальный балл и распределяет их по трём основным категориям. Первая категория — высокий риск.
Вторая — средний риск. Третья — низкий риск.
Если субъект предпринимательской деятельности попадает в категорию высокого или среднего риска, то в отношении него могут быть организованы профилактические меры и плановые проверки в соответствии с действующим законодательством. Предприниматели из группы низкого риска освобождаются от излишних проверок.
Проще говоря, это означает, что контролирующие органы будут реже вмешиваться в деятельность надёжных и законопослушных предпринимателей. Важная гарантия для предпринимателей Самое важное заключается в том, что уровень риска, определённый системой, не может служить прямым основанием для применения наказания или воздействия в отношении предпринимателя.
То есть, даже если система посчитает вас рискованным, это не приведёт к автоматическому наложению штрафа или приостановке вашей деятельности. Процесс анализа риска чётко определён как не создающий препятствий для ведения бизнеса и не влекущий прямое вмешательство в его деятельность.
Это просто умный помощник для контролирующих органов, показывающий, на каких предпринимателей следует обращать больше внимания. Подводя итог, новая система направлена на то, чтобы зайти предпринимателям навстречу и защитить их от излишних проверок.
В то же время, для предприятий, где существует вероятность нарушения законодательства, предусмотрены профилактические меры. В сфере кино этот процесс осуществляется прозрачно и без участия человека.