Foto: Telegram / SSHMirziyoyeva Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Parijdagi mashhur Versal saroyida bo‘lib, O‘zbekiston Milliy simfonik orkestri ijrosidagi «Tamerlano» operasini tomosha qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ushbu madaniy voqea haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashib, san’at xalqlarni birlashtirishda muhim kuch ekanini ta’kidladi. «Tamerlano» Parijni ham zabt etdi Saida Mirziyoyevaning qayd etishicha, Jorj Fridrix Gendelning mashhur «Tamerlano» operasi Dubay, Vena va Sankt-Peterburgdagi namoyishlardan keyin Parij sahnasida ham ijro etildi.
«Dubay, Vena va Sankt-Peterburgdan so‘ng Jorj Fridrix Gendelning “Tamerlano” operasi Parijni zabt etdi», — deb yozdi u. O‘zbek musiqachilari nufuzli sahnada Opera O‘zbekiston Milliy simfonik orkestri tomonidan Yevropaning eng mashhur madaniy maskanlaridan biri — Versal saroyining Qirollik operasida taqdim etildi.
Bu sahnada o‘zbekistonlik musiqachilarning chiqish qilishi milliy san’at va madaniyat uchun muhim voqea bo‘ldi. Jonli ijro alohida taassurot qoldirdi Saida Mirziyoyeva iqtidorli musiqachilarning jonli ijrosidan katta zavq olganini ta’kidladi.
«Iqtidorli musiqachilarimizning jonli navolaridan bahramand bo‘lar ekanman, madaniy diplomatiya turli xalqlarni birlashtirishga qodir ekaniga yana bir bor ishonch hosil qildim», — dedi u. Madaniy diplomatiyaning yorqin namunasi «Tamerlano» operasining Versal saroyida ijro etilishi O‘zbekiston san’atining xalqaro maydondagi nufuzini yana bir bor namoyon qildi.
Bunday madaniy loyihalar turli mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, xalqlarning tarixi va san’atini yaqindan tanitishda muhim ahamiyat kasb etadi. Sizningcha, o‘zbek san’atkorlarining nufuzli jahon sahnalaridagi chiqishlari mamlakatimiz madaniy nufuzini oshiradimi?

Сайда Мирзиёева в Париже посмотрела оперу «Тамерлан»
Saida Mirziyoyeva Parijda «Tamerlano» operasini tomosha qildiФото: Telegram / SSHMirziyoyeva Руководитель Администрации Президента Саида Мирзиёева посетила знаменитый Версальский дворец в Париже, где посмотрела оперу «Тамерлан» в исполнении Национального симфонического оркестра Узбекистана. Об этом сообщило Zamin.uz.
Она поделилась в социальных сетях своими впечатлениями от этого культурного события, подчеркнув важную роль искусства в объединении народов. «Тамерлан» покорил и Париж Как отметила Саида Мирзиёева, знаменитая опера «Тамерлан» Джорджа Фридриха Генделя, после постановок в Дубае, Вене и Санкт-Петербурге, была исполнена и на сцене Парижа.
«После Дубая, Вены и Санкт-Петербурга опера Джорджа Фридриха Генделя «Тамерлан» покорила Париж», — написала она. Узбекские музыканты на влиятельной сцене Опера была представлена Национальным симфоническим оркестром Узбекистана в одном из самых известных культурных центров Европы — Королевской опере Версальского дворца.
Это выступление узбекских музыкантов на этой сцене стало важным событием для национального искусства и культуры. Живое исполнение оставило особое впечатление Саида Мирзиёева подчеркнула, что получила большое удовольствие от живого исполнения талантливыми музыкантами.
«Я горжусь живыми нотами наших талантливых музыкантов, еще раз убедившись, что культурная дипломатия способна объединять разные народы», — сказала она. Яркий пример культурной дипломатии Исполнение оперы «Тамерлан» в Версальском дворце еще раз продемонстрировало влияние узбекского искусства на международной арене.
Такие культурные проекты укрепляют связи между странами, способствуют близкому знакомству с историей и искусством народов. Как вы думаете, влияют ли выступления узбекских артистов на престижных мировых сценах на рост культурного влияния нашей страны?