Rejissyor Antuan Fukua tomonidan suratga olingan Maykl badiiy filmi jahon kinoprokati tarixida yangi rekord o‘rnatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur kartina umumiy hisobda 977 million dollar daromad yig‘ib, tarixdagi eng muvaffaqiyatli biografik film unvonini qo‘lga kiritdi. Bu haqda nufuzli Variety nashri ma’lumot tarqatdi.
Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, kartina AQSH kinoteatrlarida 370,2 million dollar, xalqaro maydonda esa 607 million dollar mablag‘ to‘plagan. Shu tariqa, ushbu asar taniqli rejissyor Kristofer Nolanning Oppengeymer hamda afsonaviy guruh haqidagi Bohem rapsodiyasi filmlari o‘rnatgan natijalarni ortda qoldirishga muvaffaq bo‘ldi.
Filmda pop musiqa qiroli Maykl Jekson obrazini uning jiyani Jafar Jekson mahorat bilan ijro etgan. Kinotanqidchilarning fikricha, ijodiy guruh san’atkor hayotidagi ziddiyatli va bahsli holatlarga chuqur to‘xtalib o‘tmagan.
Buning o‘rniga asosiy e’tibor xonandaning unutilmas konsert dasturlari, mashhur chiqishlari va yuksak mahorat bilan tayyorlangan musiqiy sahnalarga qaratilgan. Kartina afsonaviy xonandaning bolalik yillari, aka-ukalari hamda qattiqqo‘l otasi Jo Jekson bilan bo‘lgan murakkab munosabatlarini hikoya qiladi.
Shuningdek, unda The Jackson 5 guruhi tarkibidagi faoliyati va yakkaxon ijod yo‘lining boshlanish davrlari batafsil yoritilgan. Bundan tashqari, filmda Maykl Jeksonning jahon musiqa olamida qanday qilib yuksak cho‘qqilarni zabt etgani, uning o‘lmas xit qo‘shiqlari yaratilish jarayoni hamda Billie Jean taronasi ijrosi paytida ilk bor namoyish etilgan afsonaviy oyda yurish raqs harakati tasvirlangan.
Kartinada bosh rollarni Juliano Valdi, Nia Long, Maylz Teller, Keylin Darrel Jons va Lora Herriyer kabi mahoratli aktyorlar ijro etishgan.

«Майкл» стал самым успешным биографическим фильмом в истории.
Режиссёр Антуан Фукуа снял художественный фильм Майкл, который установил новый рекорд в истории мирового кинопроката. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно данным, картина заработала в общей сложности 977 миллионов долларов, заняв первое место среди самых кассовых биографических фильмов в истории. Об этом сообщил влиятельный журнал Variety.
По полученным данным, в кинотеатрах США фильм собрал 370,2 миллиона долларов, а на международном рынке — 607 миллионов долларов. Таким образом, этот фильм превзошёл результаты таких картин, как «Оппенгеймер» Кристофера Нолана и «Богемская рапсодия» о легендарной группе.
В фильме образ короля поп-музыки Майкла Джексона исполнил его племянник Джафар Джексон. По мнению кинокритиков, художественный коллектив не углубился в противоречивые и спорные моменты жизни артиста.
Вместо этого основное внимание уделено незабываемым концертным программам певца, его знаменитым выступлениям и музыкальным сценам, подготовленным на высоком профессиональном уровне. Фильм рассказывает о детстве легендарного певца, его братьях и сёстрах, а также о сложных отношениях с отцом Джо Джексоном.
Кроме того, в фильме подробно освещена деятельность участников группы The Jackson 5 и начало их сольного творческого пути. Также показано, как Майкл Джексон добился высот в мире музыки, как создавались его бессмертные хиты и как впервые был продемонстрирован знаменитый лунный шаг во время исполнения песни «Billie Jean».
В главных ролях снялись талантливые актёры: Джулиано Вальди, Ниа Лонг, Майлз Теллер, Кейлин Даррел Джонс и Лора Херриер.