O‘zbekiston madaniyati va kino san’ati og‘ir judolikka uchradi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Taniqli kinoaktyor, rejissyor, san’atshunoslik fanlari nomzodi va professor Abdumannon Ubaydullayev 86 yoshida vafot etdi. O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiysi unvoni sohibi bo‘lgan ijodkorning vafoti haqidagi xabarni Kinematografiya agentligi tasdiqladi.
U o‘zining ko‘p yillik faoliyati davomida nafaqat mahoratli aktyor, balki yuzlab shogirdlarni tarbiyalagan fidoyi pedagog sifatida ham o‘zbek san’ati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan edi. Kino san’atidagi yorqin meros Abdumannon Ubaydullayev keng jamoatchilikka, avvalo, kinorejissyor Zulfiqor Musoqovning "Vatan" filmidagi esda qolarli va ta’sirchan roli orqali tanilgan edi.
Uning qahramonlari har doim hayotiyligi va samimiyligi bilan tomoshabinlar qalbidan chuqur joy olgan. Aktyor o‘z faoliyati davomida "Omad", "So‘nggi lahza", "Hijron", "Nazar", "Yigit yig‘lamasin", "Aldangan ko‘ngil" hamda "Mehr" kabi ko‘plab badiiy filmlarda turli xarakterdagi obrazlarni mahorat bilan ijro etgan.
Shuningdek, u milliy teleseriallarda ham muvaffaqiyatli rollarni gavdalantirib, o‘zbek kinosining xazinasi boyishiga xizmat qildi. Ilmiy va pedagogik faoliyat Ijodkor faqatgina sahna va ekran bilan cheklanib qolmasdan, ilmiy-pedagogik sohada ham samarali mehnat qildi.
U ko‘p yillar davomida O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat institutining "Ovoz rejissyorligi va operatorlik mahorati" kafedrasida talabalarga saboq berib keldi. Professor sifatida u yosh avlod vakillariga san’at sirlarini o‘rgatish, ularning professional mahoratini oshirish yo‘lida charchamay mehnat qildi.
Uning ilmiy izlanishlari va yaratgan darsliklari bugungi kunda ham soha mutaxassislari uchun muhim manba bo‘lib xizmat qilmoqda. Abdumannon Ubaydullayevning vafoti o‘zbek madaniyati uchun katta yo‘qotishdir.
U yaratgan yorqin obrazlar, yozgan ilmiy asarlari va tarbiyalagan ko‘plab shogirdlari ustoz san’atkorning nomini mangu barhayot saqlaydi. Fidoyi ijodkorning xotirasi hamkasblari, shogirdlari va minglab san’atsevar muxlislar yodida qoladi.

Узбекская культура и кинематограф понесли тяжёлую утрату. Об этом сообщает One.uz.
Известный киноактёр, режиссёр, кандидат искусствоведения и профессор Абдуманнон Убайдуллаев скончался на 86-м году жизни. Смерть творца, носившего звание заслуженного наставника молодёжи Узбекистана, подтвердила Агентство кинематографии.
За свою многолетнюю деятельность он внёс огромный вклад в развитие узбекского искусства, будучи не только виртуозным актёром, но и преданным педагогом, воспитавшим сотни учеников. Яркое наследие в кинематографе Абдуманнон Убайдуллаев был широко известен публике прежде всего благодаря запоминающейся и эмоциональной роли в фильме «Родина» кинорежиссёра Зульфикара Мусакова.
Его герои всегда находили глубокое отклик в сердцах зрителей своей жизненностью и искренностью. Актёр виртуозно исполнял образы различных характеров во многих художественных фильмах, таких как «Удача», «Последняя минута», «Разлука», «Назар», «Юноша не должен плакать», «Обманутое сердце» и «Любовь».
Кроме того, он успешно воплощал роли в национальных телесериалах, способствуя обогащению сокровищницы узбекского кино. Научная и педагогическая деятельность Творец не ограничивался только сценой и экраном, но и плодотворно трудился в научно-педагогической сфере.
Много лет он преподавал студентам на кафедре «Режиссура звука и операторское мастерство» Узбекского государственного института искусств и культуры. Работая профессором, он неустанно трудился над тем, чтобы передать секреты искусства представителям молодого поколения и повысить их профессиональное мастерство.
Его научные исследования и созданные учебники по сей день служат важным источником для специалистов отрасли. Смерть Абдуманнона Убайдуллаева является большой потерей для узбекской культуры.
Созданные им яркие образы, написанные научные труды и воспитанные многочисленные ученики сохранят имя этого наставника-артиста в вечной памяти. Память о преданном творце останется в сердцах коллег, учеников и тысяч поклонников искусства.