Ali Niyazimbetov qo‘shig‘i buzilishiga jarima berildi
Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk departamenti matbuot xizmati tomonidan huquqbuzarga nisbatan chora ko‘rilgani haqida ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, Adliya vazirligiga "Azizim" qo‘shig‘i bilan mashhur bo‘lgan Ali Niyazimbetov murojaat qilgan. U o‘zining qo‘shig‘ini ruxsatsiz ijro etgan shaxslar haqida qonuniy choralar ko‘rilishini so‘ragan.
Tekshiruv natijasida uning "Azizim" qo‘shig‘i taniqli ijrochilar Manzura va Murodjon Yuldashev tomonidan ijro etilgani aniqlangan. Mazkur holat yuzasidan Murodjon Yuldashevga O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining "Mualliflik huquqi va unga tutash huquqlarning buzilishi" moddasi bo‘yicha ma’muriy protokol tuzilgan.
Yunusobod tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudining qaroriga asosan unga 375 000 so‘m jarima jazo tariqasida belgilangan. Shunday qilib, qonuniy tartibda huquqbuzarlarga nisbatan tegishli choralar ko‘rildi.

Али Ниязимбетов песня за нарушение была оштрафована
В пресс-службе Департамента интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции была предоставлена информация о принятых мерах в отношении правонарушителя. Об этом сообщило Upl.uz.
Согласно информации, в Министерство юстиции обратился Али Ниязимбетов, ставший известным благодаря песне "Азизим". Он попросил принять законные меры против лиц, исполняющих его песню без разрешения.
В результате проверки было установлено, что его песня "Азизим" исполнялась известными исполнителями Манзурой и Муроджоном Юлдашевым. В связи с данным случаем на Муроджона Юлдашева был составлен административный протокол по статье "Нарушение авторских прав и смежных прав" Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан.
Согласно решению суда по уголовным делам Юнусабадского района, ему назначен штраф в размере 375 000 сумов в качестве наказания. Таким образом, в законном порядке были приняты соответствующие меры в отношении правонарушителей.