O‘zbekistonda taniqli ijrochi Batir Qodirov mualliflik huquqlarini buzganligi uchun 3 million so‘m jarimaga tortildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu qaror shoir Shohruh Abduvahidov, ijodiy taxallusi Abdusomiy, murojaatidan so‘ng sud tomonidan qabul qilindi. Abdusomiyning ta’kidlashicha, Qodirov uning she’rlarini ruxsatsiz o‘z qo‘shiqlarida ishlatgan.
Gap “Dildora”, “Qizg‘onaman”, “Sungi nafasgacha” va “Sog‘indim yomon” kabi matnlarda bormoqda. Shoir ijrochining nafaqat she’rlarni foydalanishga rozilik olmaganini, balki qonuniy tovon to‘lamaganini ham bildirgan.
Shundan so‘ng rasmiy shikoyat berilgan va ish sudga yuborilgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar Qodirovga nisbatan O‘zbekiston Ma’muriy javobgarlik kodeksining 177-moddasi 1-qismi asosida ma’muriy bayonnoma tuzdilar.
Hujjatlar sudga topshirildi va sud ishni ko‘rib, ijrochiga 3 million so‘m jarima belgiladi. Shuni ta’kidlash lozimki, bu Qodirovning mualliflik huquqlarini buzish bo‘yicha birinchi holati emas.
Avvalroq u 1,8 million so‘m jarimaga tortilgani ma’lum. O‘zbekistonda mualliflik huquqlari himoyasi 2006 yilda qabul qilingan “Mualliflik huquqi va unga aloqador huquqlar to‘g‘risida”gi qonun bilan tartibga solinadi.
Ushbu qonunga ko‘ra, asar muallifining roziligisiz uning asarlarini ishlatish nafaqat jarima solishga, balki asarning huquqiy qiymatining 50 barobarigacha zarar tovonini to‘lashga ham sabab bo‘lishi mumkin. Bu qonun mualliflarning huquqlarini himoya qilish va ularning ijodiy mehnatini hurmat qilishga qaratilgan.

Батир Кодиров был оштрафован за нарушение авторских прав
В Узбекистане известный исполнитель Батир Кодиров был оштрафован на 3 миллиона сумов за нарушение авторских прав. Об этом сообщает Upl.uz.
Это решение было принято судом после обращения поэта Шохруха Абдувахидова, творческий псевдоним Абдусомий. По словам Абдусомия, Кодиров использовал его стихи в своих песнях без разрешения.
Речь идет о текстах таких песен, как "Дилдора", "Кизгонаман", "Сунги нафасгача" и "Согиндим ёмон". Поэт заявил, что исполнитель не только не получил разрешение на использование стихов, но и не выплатил законную компенсацию.
После этого был подан официальный иск, и дело было передано в суд. Правоохранительные органы составили административный протокол в отношении Кодирова на основании части 1 статьи 177 Кодекса об административной ответственности Узбекистана.
Документы были переданы в суд, и суд, рассмотрев дело, назначил исполнителю штраф в 3 миллиона сумов. Следует отметить, что это не первый случай нарушения авторских прав Кодировым.
Ранее сообщалось, что он уже был оштрафован на 1,8 миллиона сумов. Защита авторских прав в Узбекистане регулируется законом "Об авторском праве и смежных правах", принятым в 2006 году.
Согласно этому закону, использование произведений без согласия автора может привести не только к наложению штрафа, но и к выплате компенсации в размере до 50-кратной стоимости произведения. Этот закон направлен на защиту прав авторов и уважение их творческого труда.