Xusnora Shadieva yo‘l xodimlari haqida shikoyat qildi
O‘zbekistonda mashhur bloger Xusnora Shadieva Ichki ishlar vazirligi va Bosh prokuratura organlariga murojaat qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Murojaatlarida yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimi hamda mashhur Telegram-kanallardan birining administratorlariga nisbatan shikoyat bildirdi. Bu haqida u 2025 yil 21 aprelda Instagramdagi sahifasida batafsil ma’lumot berdi.
Xusnoraning so‘zlariga ko‘ra, holat Toshkent shahridagi Nukus ko‘chasida sodir bo‘lgan. Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimi transport harakatini tartibga solayotgan paytda unga rus tilida haqoratli so‘zlar ishlatgan.
Keyinchalik Telegram-kanal administratorlari blogerga qarshi millatchilik kayfiyatidagi kampaniyani boshlagan. Xusnora bu voqea uning obunachilari orasida katta munozaraga sabab bo‘lganini ta’kidladi.
Murojaatida bloger, shuningdek, voqea haqida ma’lumot berganidan so‘ng, O‘zbekistonning turli hududlaridan ko‘plab ayol va qizlardan o‘zlarining yo‘l harakati xodimlari tomonidan nojo‘ya munosabatlarga duch kelganliklari haqida xabarlar olganini bildirdi. Ushbu hikoyalar uning adolat uchun kurashda qat’iyatini yanada oshirgan.
Xusnora o‘z harakatlari faqat shaxsiy nizoni hal qilishga emas, balki huquqni muhofaza qiluvchi organlarning fuqarolarga nisbatan hurmat bilan munosabatda bo‘lish muammosiga e’tibor qaratishga qaratilganini ta’kidladi. U o‘z holatining boshqalarga namuna bo‘lib, vaziyatni yaxshilashga yordam berishiga umid bildirdi.
O‘zbekiston hududida 2023 yildan beri yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari uchun kommunikatsiya ko‘nikmalarini oshirish va fuqarolar bilan kelib chiqadigan nizolarni oldini olishga qaratilgan malaka oshirish dasturlari faol joriy etilmoqda. Bu chora-tadbirlar huquqni muhofaza qiluvchi organlar va fuqarolar o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilashga qaratilgan.

Хуснора Шадиева пожаловалась на дорожных работников
Известный блогер Узбекистана Хуснора Шадиева обратилась в Министерство внутренних дел и Генеральную прокуратуру. Об этом сообщает Upl.uz.
В своих обращениях она пожаловалась на сотрудника службы безопасности дорожного движения и администраторов одного из популярных Telegram-каналов. Об этом она подробно рассказала 21 апреля 2025 года на своей странице в Instagram.
По словам Хусноры, инцидент произошел на улице Нукус в Ташкенте. Сотрудник службы безопасности дорожного движения использовал в ее адрес оскорбительные слова на русском языке, когда регулировал транспортное движение.
Позже администраторы Telegram-канала начали кампанию с националистическим настроением против блогера. Хуснора отметила, что этот инцидент вызвал большие споры среди ее подписчиков.
В своем обращении блогер также сообщила, что после того, как она рассказала о происшествии, получила множество сообщений от женщин и девушек из различных регионов Узбекистана о том, что они сталкивались с недопустимым поведением со стороны сотрудников дорожного движения. Эти истории еще больше укрепили ее решимость бороться за справедливость.
Хуснора подчеркнула, что ее действия направлены не только на разрешение личного конфликта, но и на привлечение внимания к проблеме уважительного отношения правоохранительных органов к гражданам. Она надеется, что ее случай станет примером для других и поможет улучшить ситуацию.
С 2023 года на территории Узбекистана активно внедряются программы повышения квалификации для сотрудников службы безопасности дорожного движения, направленные на улучшение коммуникативных навыков и предотвращение конфликтов с гражданами. Эти меры направлены на улучшение отношений между правоохранительными органами и гражданами.