Xusnora Shadieva yo‘l xodimlari haqida shikoyat qildi
O‘zbekistonda mashhur bloger Xusnora Shadieva Ichki ishlar vazirligi va Bosh prokuratura organlariga murojaat qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Murojaatlarida yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimi hamda mashhur Telegram-kanallardan birining administratorlariga nisbatan shikoyat bildirdi. Bu haqida u 2025 yil 21 aprelda Instagramdagi sahifasida batafsil ma’lumot berdi.
Xusnoraning so‘zlariga ko‘ra, holat Toshkent shahridagi Nukus ko‘chasida sodir bo‘lgan. Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimi transport harakatini tartibga solayotgan paytda unga rus tilida haqoratli so‘zlar ishlatgan.
Keyinchalik Telegram-kanal administratorlari blogerga qarshi millatchilik kayfiyatidagi kampaniyani boshlagan. Xusnora bu voqea uning obunachilari orasida katta munozaraga sabab bo‘lganini ta’kidladi.
Murojaatida bloger, shuningdek, voqea haqida ma’lumot berganidan so‘ng, O‘zbekistonning turli hududlaridan ko‘plab ayol va qizlardan o‘zlarining yo‘l harakati xodimlari tomonidan nojo‘ya munosabatlarga duch kelganliklari haqida xabarlar olganini bildirdi. Ushbu hikoyalar uning adolat uchun kurashda qat’iyatini yanada oshirgan.
Xusnora o‘z harakatlari faqat shaxsiy nizoni hal qilishga emas, balki huquqni muhofaza qiluvchi organlarning fuqarolarga nisbatan hurmat bilan munosabatda bo‘lish muammosiga e’tibor qaratishga qaratilganini ta’kidladi. U o‘z holatining boshqalarga namuna bo‘lib, vaziyatni yaxshilashga yordam berishiga umid bildirdi.
O‘zbekiston hududida 2023 yildan beri yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari uchun kommunikatsiya ko‘nikmalarini oshirish va fuqarolar bilan kelib chiqadigan nizolarni oldini olishga qaratilgan malaka oshirish dasturlari faol joriy etilmoqda. Bu chora-tadbirlar huquqni muhofaza qiluvchi organlar va fuqarolar o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilashga qaratilgan.