Bloger Gulzoda bolalar bilan janjal uchun jarimaga tortildi
Mashhur o‘zbek blogeri Gulzoda Abdullaeva, sahnadagi nomi bilan Chechenka, o‘g‘li va jiyani bilan tushirilgan videodagi harakatlari sababli jarimaga tortildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bolalar huquqlari bo‘yicha vakil ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoga e’tibor qaratdi. Unda bloger o‘z o‘g‘li va jiyanini hazil tariqasida janjalga undayotgani ko‘rsatilgan.
Video 13 iyul kuni bloger oilasi bilan Toshkent viloyatida dam olayotgan paytda suratga olingan. 14 iyul kuni bolalar huquqlari vakili vaziyatni huquqiy baholash uchun Ichki ishlar vazirligiga so‘rov yubordi.
15 iyul kuni bloger ma’muriy javobgarlikka tortilib, 47-modda (bolalarni tarbiyalash va o‘qitish majburiyatlarini bajarmaslik) bo‘yicha jarima qo‘yildi. Ijtimoiy tarmoqlarda bolalar ishtirokidagi videoga nisbatan ko‘p tanqidlarga duch keldi.
Foydalanuvchilar blogerni janjalni to‘xtatmaganligi, aksincha bolalarni hazil bilan janjalga undagani uchun tanqid qilishdi. Bu holat ota-ona va tarbiyachilar uchun jiddiy ogohlantirish bo‘lib xizmat qiladi.

Блогер Гулзода была оштрафована за конфликт с детьми
Известный узбекский блогер Гулзода Абдуллаева, известная на сцене как Чеченка, была оштрафована за свои действия в видео с сыном и племянником. Об этом сообщает Upl.uz.
Уполномоченный по правам детей обратил внимание на видео, распространившееся в социальных сетях. В нем блогер подстрекает своего сына и племянника к конфликту в шутливой форме.
Видео было снято 13 июля, когда блогер отдыхала с семьей в Ташкентской области. 14 июля уполномоченный по правам детей направил запрос в Министерство внутренних дел для правовой оценки ситуации.
15 июля блогер была привлечена к административной ответственности и оштрафована по статье 47 (неисполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей). В социальных сетях на видео с участием детей было много критики.
Пользователи раскритиковали блогера за то, что она не остановила конфликт, а наоборот, подстрекала детей к ссоре в шутливой форме. Этот случай служит серьезным предупреждением для родителей и воспитателей.