So‘nggi kunlarda Navoiy shahri va uning atrofida tarqalayotgan qora tutun muammosi jamoatchilik orasida keng muhokama qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolar va suratlarda havoning qattiq ifloslangani, odamlarning sog‘ligiga zarar yetkazishi haqida xabarlar berildi. Masalaning jiddiy tus olishi sababli “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyati matbuot xizmati rasmiy bayonot bilan chiqdi.
Bayonotda aytilishicha, tarqalayotgan changsimon tutun “Navoiyazot” AJ faoliyatiga aloqador emas. Korxona mutasaddilari O‘zbekiston Ekologik partiyasi Navoiy viloyat kengashi va boshqa ekologik tashkilotlar bilan hamkorlikda vaziyatni o‘rganishni boshlagan.
O‘rganishlar natijasida 21 iyul kuni ertalab qora tutun sobiq Navoiy elektrokimyo zavodi hududida faoliyat yuritayotgan ayrim xususiy korxonalardan kelib chiqayotgani aniqlangan. Korxona rahbariyati shaffoflikni ta’minlash maqsadida ammiakli selitra ishlab chiqarish sexiga qo‘shimcha videokuzatuv kameralarini o‘rnatdi.
Bu orqali “Navoiyazot” AJ faoliyati bilan tutun tarqalishi o‘rtasida bog‘liqlik yo‘qligi yana bir bor tasdiqlandi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Navoiy shahrida changsimon tutun avvalgi 13 va 19 iyul kunlari ham kuzatilgan.
O‘shanda Navoiy viloyati Ekologiya boshqarmasi bu holatni “Navoiyazot” korxonasi faoliyati bilan bog‘lagan edi. Ammo keyingi tahlillar va videokuzatuvlar asosida bu ayblovlar asossizligi ma’lum bo‘ldi.
Hozirda sobiq elektrokimyo zavodi hududidagi xususiy korxonalarning atmosferaga chiqarayotgan chiqindilari davlat organlari tomonidan tekshirilmoqda. Tegishli ma’lumotlar va yakuniy xulosalar asosida jamoatchilikka qo‘shimcha ma’lumot berilishi kutilmoqda.
Ekologlar fikricha, havoning ifloslanishi aholi sog‘ligiga katta xavf tug‘diradi. Shu bois mas’ul idoralar tezkor tekshiruv olib borib, vaziyatga aniqlik kiritishi zarur.
Navoiy viloyati aholisi, ayniqsa markaziy shahar atrofida yashovchi fuqarolar ekologik muvozanatni saqlash va havo ifloslanishini oldini olish maqsadida bunday holatlarga befarq bo‘lmasliklari, shubhali hid yoki tutun payqalsa, darhol tegishli tashkilotlarga murojaat qilishlari so‘raladi.

В Намангане источники черного дыма были выявлены частными предприятиями
В последние дни проблема черного дыма, распространяющегося в городе Навои и его окрестностях, широко обсуждалась в обществе. Об этом сообщает Zamin.uz.
В видео и фотографиях, распространенных в социальных сетях, сообщается о сильном загрязнении воздуха, которое может нанести вред здоровью людей. В связи с серьезностью проблемы акционерное общество "Навоийазот" выпустило официальное заявление.
В заявлении говорится, что распространяющийся пылевидный дым не связан с деятельностью АО "Навоийазот". Ответственные лица предприятия начали изучение ситуации в сотрудничестве с Наманганским областным советом Экологической партии Узбекистана и другими экологическими организациями.
В результате исследований 21 июля утром было установлено, что черный дым исходит от некоторых частных предприятий, работающих на территории бывшего Навоийского электрокомбината. Руководство предприятия установило дополнительные видеонаблюдающие камеры в цехе по производству аммиачной селитры с целью обеспечения прозрачности.
Таким образом, еще раз было подтверждено отсутствие связи между деятельностью АО "Навоийазот" и распространением дыма. Согласно данным, пылевидный дым также наблюдался в Навои 13 и 19 июля.
Тогда Управление экологии Навоийской области связывало эту ситуацию с деятельностью предприятия "Навоийазот". Однако последующие анализы и видеонаблюдения показали, что эти обвинения были безосновательными.
В настоящее время выбросы частных предприятий на территории бывшего электрокомбината проверяются государственными органами. Ожидается, что на основе соответствующих данных и окончательных выводов будет предоставлена дополнительная информация обществу.
Экологи считают, что загрязнение воздуха представляет собой серьезную угрозу для здоровья населения. Поэтому ответственным органам необходимо провести оперативную проверку и внести ясность в ситуацию.
Жителей Навоийской области, особенно граждан, проживающих в окрестностях центрального города, просят не оставаться равнодушными к таким ситуациям в целях сохранения экологического баланса и предотвращения загрязнения воздуха, и в случае подозрительного запаха или дыма немедленно обращаться в соответствующие организации.