Mirziyoyev Jizzaxda yangi loyihalarni tanishtirdi
Shavkat Mirziyoyev 22 iyul kuni Jizzax viloyatiga tashrifi davomida amalga oshirilishi rejalashtirilgan yangi loyihalar bilan tanishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi olti oyda viloyatda sanoat, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida jami 200 ta loyiha ishga tushirildi. Hududga jami 662 million dollar miqdorida investitsiya jalb qilindi.
Natijadorlikni oshirish maqsadida Zomin tumanida «Islohotlar shtabi» tashkil etildi. Yagona darcha tamoyili asosida qishloq xo‘jaligi xizmatlari bir joyda jamlangan «Agromarkaz» tashkil etildi.
Bu markaz orqali hosildorlikni oshirishga qaratilgan yangi usullar joriy qilinmoqda. Natijada oziq-ovqat mahsulotlari sifati yaxshilanib, aholi daromadi ko‘paymoqda.
Jizzaxda kartoshka yetishtirishni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Zomin ilmiy tajriba stansiyasida xorijiy va mahalliy seleksiyaga mansub 12 ta yangi nav urug‘lari sinovdan o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, dukkakli ekinlar ekish, Zarbdor tumanida kanal bo‘yida nasos stansiyalari va magistral quvurlar qurish bo‘yicha rejalashtirilgan ishlar mavjud. Jizzaxning «Aydar-Arnasoy» ko‘llar tizimi qirg‘og‘ida zamonaviy turizm markazi barpo etilishi rejalashtirilmoqda.
Prezident Mirziyoyev ta’kidlashicha, tumanlarga sanoatni jalb etish va aholini ish bilan ta’minlash ustuvor vazifa hisoblanadi. Avval dasht bo‘lgan hududlarda hozirda zamonaviy korxonalar faoliyat yuritmoqda, aholining hunar va tomorqadan daromad olish imkoniyati kengaymoqda.
Yosh avlodning bilim va talabini hisobga olgan holda ularning farovon yashashi uchun zamin yaratish zarur. To‘g‘ri imkoniyatlardan foydalanilsa, Zomin tumani ishsizlik muammosidan xoli hududga aylanishi mumkin.
Ko‘kdala tumanining yangi markazida san’at saroyi, san’at maktabi, umumta’lim maktabi va sport majmuasi bir vaqtda barpo etilmoqda. Davlat rahbari bu obyektlarning bolalar uchun qulay bo‘lishi muhimligini ta’kidladi va kelgusidagi loyihalarda shu tajribani qo‘llash zarurligini bildirdi.
Shu asosda Zomin tumanida ham 300 o‘rinli madaniyat saroyi va san’at maktabi qurilishi rejalashtirilmoqda. Ushbu madaniyat saroyi tuman markazidagi 45 mingdan ortiq aholiga xizmat ko‘rsatadi.
Mutasaddilarga barcha rejalarning amalga oshirilishi va ijtimoiy-iqtisodiy sohalarning rivojlanishi bo‘yicha topshiriqlar berildi. Shu bilan prezidentning Jizzax viloyatiga tashrifi muvaffaqiyatli yakunlandi.

Мирзиёев в Джизаке представил новые проекты
Шавкат Мирзиёев 22 июля во время своего визита в Джизакскую область ознакомился с новыми проектами, которые планируется реализовать. Об этом сообщает Zamin.uz.
За последние шесть месяцев в области было запущено 200 проектов в сферах промышленности, услуг и сельского хозяйства. В регион было привлечено инвестиций на сумму 662 миллиона долларов.
С целью повышения эффективности в районе Зомин был создан «Штаб реформ». На основе принципа единого окна был организован «Агромаркет», где сосредоточены сельскохозяйственные услуги.
Через этот центр внедряются новые методы, направленные на увеличение урожайности. В результате улучшается качество продуктов питания и увеличивается доход населения.
В Джизаке уделяется особое внимание развитию картофелеводства. На научно-опытной станции Зомин проходят испытания 12 новых сортов семян, относящихся к иностранной и местной селекции.
Также запланированы работы по посеву бобовых культур, строительству насосных станций и магистральных трубопроводов вдоль канала в районе Зарбдор. Планируется создание современного туристического центра на берегу системы озер «Айдар-Арнасой» в Джизаке.
Президент Мирзиёев отметил, что привлечение промышленности в районы и обеспечение населения работой является приоритетной задачей. В ранее пустынных районах сейчас функционируют современные предприятия, расширяются возможности населения получать доход от ремесел и приусадебного хозяйства.
Учитывая знания и требования молодежи, необходимо создать условия для их благополучной жизни. При правильном использовании возможностей район Зомин может стать территорией, свободной от безработицы.
В новом центре района Кокдала одновременно строятся дом искусств, художественная школа, общеобразовательная школа и спортивный комплекс. Глава государства подчеркнул важность того, чтобы эти объекты были удобны для детей, и отметил необходимость применения этого опыта в будущих проектах.
На этой основе в районе Зомин также планируется строительство культурного центра и художественной школы на 300 мест. Этот культурный центр будет обслуживать более 45 тысяч населения в центре района.
Ответственным лицам были даны задания по реализации всех планов и развитию социально-экономических сфер. Таким образом, визит президента в Джизакскую область успешно завершился.