Chiqindi to‘lovlari uchun yangi tartib joriy etildi
O‘zbekiston Senatining Agrar, suv xo‘jaligi va ekologiya qo‘mitasi maishiy chiqindilarni yig‘ish va olib chiqish xizmatidagi to‘lov intizomi hamda qonun ijrosi bilan bog‘liq muammolar yuzasidan mutasaddi vazirliklarga aniq savollar yo‘lladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi yillarda aholining chiqindi xizmati uchun majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzdorligi ortib borayotgani qayd etilmoqda. Bu holat yangi mexanizmlarning joriy etilishini taqozo qilmoqda.
Joriy yil 7 martda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi qonuniga muvofiq, agar iste’molchi chiqindi xizmati uchun to‘lovni kechiktirsa, avval SMS orqali ogohlantiriladi. Agar 5 kun ichida qarz to‘lanmasa, uning elektr energiyasi bo‘yicha to‘lovlarni qabul qilish vaqtinchalik to‘xtatiladi.
Bu qoidalar 2024 yilgi qonunchilik o‘zgarishlarida alohida belgilangan. Amaliyotda esa turli noaniqliklar va tizimlar o‘rtasida integratsiya muammolari mavjud.
Masalan, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJning “HET” ilovasida chiqindi xizmati bo‘yicha qarzdorlik ma’lumotlari ko‘rsatilmayapti. “Toza makon” elektron billing tizimi bilan “Hududiy elektr tarmoqlari”ning ma’lumot bazalari to‘liq bog‘lanmagan.
Shuningdek, ayrim iste’molchilarda chiqindi xizmati bo‘yicha shartnoma yo‘qligi yoki hisob raqamlari noto‘g‘ri kiritilgani aniqlangan. Bu holatlar qonun ijrosiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Senat qo‘mitasi Ekologiya va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda Energetika vazirligidan mavjud muammolarni hal qilish bo‘yicha amaliy takliflar taqdim etishni so‘radi. 1 avgustdan boshlab barcha qarzdorlar har oyning 5-kunigacha SMS orqali ogohlantiriladi, agar 5 kun ichida qarz to‘lanmasa, elektr energiyasi bo‘yicha to‘lovlar qabul qilinmaydi.
Yangi mexanizm va qonunlar aholida tartib-intizomni mustahkamlash, mas’uliyatni oshirish hamda to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirishga undaydi. Biroq tizimlar o‘zaro to‘liq integratsiya qilinmaguncha amaliyotda muammolar saqlanib qolishi mumkin.

Введен новый порядок оплаты за отходы
Комитет Сената Узбекистана по аграрным вопросам, водному хозяйству и экологии направил конкретные вопросы ответственным министерствам по поводу дисциплины платежей за услуги по сбору и вывозу бытовых отходов, а также связанных с этим проблем с исполнением закона. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние годы отмечается рост задолженности населения по обязательным платежам за услуги по вывозу отходов. Эта ситуация требует внедрения новых механизмов.
Согласно закону Республики Узбекистан, принятому 7 марта текущего года, если потребитель задерживает платеж за услуги по вывозу отходов, ему сначала отправляется SMS-уведомление. Если задолженность не будет погашена в течение 5 дней, временно приостанавливается прием платежей за электроэнергию.
Эти правила были специально прописаны в изменениях законодательства 2024 года. Однако на практике существуют различные неопределенности и проблемы интеграции между системами.
Например, в приложении "HET" акционерного общества "Территориальные электрические сети" не отображаются данные о задолженности за услуги по вывозу отходов. Базы данных "Чистое пространство" и "Территориальных электрических сетей" не полностью связаны.
Также у некоторых потребителей выявлено отсутствие договора на услуги по вывозу отходов или неправильное введение расчетных счетов. Эти обстоятельства негативно сказываются на исполнении закона.
Комитет Сената попросил Министерство экологии и изменения климата, а также Министерство энергетики представить практические предложения по решению существующих проблем. С 1 августа все должники будут уведомлены по SMS до 5 числа каждого месяца, если задолженность не будет погашена в течение 5 дней, прием платежей за электроэнергию будет приостановлен.
Новые механизмы и законы призваны укрепить дисциплину среди населения, повысить ответственность и побудить к своевременному осуществлению платежей. Однако до тех пор, пока системы не будут полностью интегрированы, проблемы могут сохраняться на практике.