O‘zbekiston va Misr kartoshka urug‘i bo‘yicha kelishdi
O‘zbekiston elchixonasi tashabbusi bilan Qashqadaryo viloyatidagi Agro Gold Premium kompaniyasi rahbari Shavkat Sultonov va Misrning EFC Plants Tissue Culture S.A.E. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
kompaniyasi bosh direktori Lubna Salem o‘rtasida onlayn muzokaralar o‘tkazildi. Ushbu uchrashuvning asosiy maqsadi kartoshka urug‘ini yetkazib berish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish va qishloq xo‘jaligi sohasida yangi imkoniyatlar yaratishdir.
Muzokaralar davomida Misr tomoni O‘zbekistonga sifatli urug‘lik kartoshka yetkazib berish masalalarini muhokama qildi. O‘zbekiston tomoni dastlab maxsus himoyalangan yer maydoni tayyorlanganini va keyinchalik ekin maydonlari hajmini oshirish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Bu chora-tadbirlar mamlakatda kartoshka yetishtirishni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi. Misr vakillari yetkazib berish hajmini oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdi va kelgusida hamkorlikni yanada mustahkamlashga umid bildirishdi.
Muzokaralar yakunida iyul oyi oxirigacha O‘zbekistonga 500 ming dona G0 avlodiga mansub CARA navli kartoshka urug‘lari bepul yetkazib berilishi kelishib olindi. Ushbu urug‘lar shu yil Qashqadaryoda ekilib, ko‘paytiriladi va mahalliy dehqonlar orasida tarqatiladi.
Ushbu hamkorlik O‘zbekistonda kartoshka yetishtirish sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishga va qishloq xo‘jaligida yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi. Shuningdek, bu tashabbus dehqonlar uchun yangi mahsulotlarni yetishtirish samaradorligini oshirishga va mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

Узбекистан и Египет договорились по семенам картофеля
По инициативе посольства Узбекистана между руководителем компании Agro Gold Premium в Кашкадарьинской области Шавкатом Султановым и генеральным директором компании EFC Plants Tissue Culture S.A.E. из Египта Лубной Салем прошли онлайн-переговоры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основной целью этой встречи было развитие сотрудничества в области поставок семян картофеля и создание новых возможностей в сельском хозяйстве.
В ходе переговоров египетская сторона обсудила вопросы поставки качественных семян картофеля в Узбекистан. Узбекская сторона сообщила, что сначала будет подготовлен специальный защищенный земельный участок, а затем планируется увеличить площадь посевов.
Эти меры будут способствовать дальнейшему развитию картофелеводства в стране. Представители Египта выразили готовность увеличить объем поставок и надеются на дальнейшее укрепление сотрудничества.
По итогам переговоров было согласовано, что до конца июля в Узбекистан будет бесплатно поставлено 500 тысяч семян картофеля сорта CARA поколения G0. Эти семена будут посеяны в этом году в Кашкадарье, размножены и распределены среди местных фермеров.
Это сотрудничество будет способствовать реализации новых проектов в области картофелеводства в Узбекистане и созданию новых возможностей в сельском хозяйстве. Кроме того, эта инициатива положительно скажется на повышении эффективности производства новых продуктов для фермеров и развитии местной экономики.