28 iyulda O‘zbekistonda shamol kuchayadi, yomg‘ir kamroq
28 iyul, dushanba kuni O‘zbekiston bo‘ylab ob-havo sharoitida sezilarli o‘zgarishlar kuzatilishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ayrim hududlarda havo haroratining pasayishi, qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, shamolning kuchayishi va chang-to‘zonlar yuz berishi ehtimoli mavjud. Poytaxt Toshkentda yomg‘ir yog‘maydi, biroq sharqiy shamol 7 dan 12 metr sekundgacha tezlikda esadi, ba’zi joylarda esa 13–18 metr sekundgacha kuchayishi mumkin.
Kechasi havo harorati 19–24 daraja, kunduz kuni esa 33–38 daraja iliq bo‘ladi. Ochiq joylarda chang ko‘tarilishi ehtimoli sababli ehtiyot choralarini ko‘rish tavsiya etiladi.
Qoraqalpog‘istonda osmon o‘zgaruvchan bulutli bo‘lib, ayrim tumanlarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 metr sekundgacha tezlikda esadi, ba’zi hududlarda esa 13–18 metr sekundgacha kuchayadi.
Harorat kechasi 17–22, kunduz kuni 31–36 daraja atrofida bo‘ladi. Xorazm viloyatida yomg‘ir kutilmaydi, ammo shamol kuchayib, chang ko‘tarilishi ehtimoli mavjud.
Harorat kechasi 18–23, kunduz kuni 31–36 darajani tashkil etadi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham yomg‘ir yog‘maydi, lekin shamol chang-to‘zonli bo‘lishi mumkin.
Harorat kechasi 21–26, kunduz kuni 33–38 daraja bo‘ladi. Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida havo quruq, shamolning kuchayishi ehtimoli mavjud.
Harorat kechasi 19–24, kunduz kuni 33–38 darajaga yetadi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida yomg‘ir kuzatilmaydi, ammo sharqiy shamol ayrim joylarda kuchayadi.
Harorat kechasi 21–26, kunduz kuni esa 35–40 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida ob-havo iliq va quruq bo‘ladi.
Shamol 13–18 metr sekundgacha tezlikda esishi mumkin. Harorat kechasi 19–24, kunduz kuni 33–38 darajani tashkil etadi.
Tog‘li hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq ehtimoli bor. Shamol tezligi 13–18 metr sekundgacha yetishi mumkin.
Harorat kechasi 13–18, kunduz kuni 25–30 daraja iliq bo‘ladi. Shamolli va changli ob-havo sharoitida fuqarolarga ochiq joylarda ehtiyotkorlik bilan harakat qilish, ko‘z va nafas yo‘llarini himoya qilish, imkon bo‘lsa uyda qolish tavsiya etiladi.
Issiq kunlarda suyuqlik iste’molini oshirish, quyosh nurlaridan himoyalovchi vositalardan foydalanish va soyali joylarda yurish muhimdir. 28 iyul yozning issiq kunlari orasida nisbatan mo‘tadil ob-havo keltirayotgan kun sifatida e’tirof etilmoqda.
Bu holat fermerlar, dehqonlar, yo‘lovchilar va mehnat jamoalari uchun rejalarni qayta ko‘rib chiqish imkoniyatini yaratadi. Harorat pasayishi va shamol kuchayishi bilan bog‘liq vaziyatlarga tayyor bo‘lish, ob-havo sharoitiga mos ravishda harakat qilish o‘zingiz va atrofdagilarni himoya qilishning eng samarali usulidir.

28 июля в Узбекистане ветер усилится, дождь будет меньше
28 июля, в понедельник, ожидаются значительные изменения в погодных условиях по всему Узбекистану. Об этом сообщает Zamin.uz.
В некоторых регионах возможны понижение температуры воздуха, кратковременные дожди, усиление ветра и пыльные бури. В столице Ташкенте дождя не ожидается, однако восточный ветер будет дуть со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах он может усилиться до 13-18 метров в секунду.
Ночью температура воздуха составит 19-24 градуса, а днем будет 33-38 градусов тепла. В связи с возможностью поднятия пыли в открытых местах рекомендуется соблюдать меры предосторожности.
В Каракалпакстане небо будет переменной облачности, в некоторых районах возможны кратковременные дожди и грозы. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых регионах он может усилиться до 13-18 метров в секунду.
Температура ночью составит 17-22, а днем 31-36 градусов. В Хорезмской области дождя не ожидается, однако ветер может усилиться, и есть вероятность поднятия пыли.
Температура ночью составит 18-23, а днем 31-36 градусов. В Бухарской и Навоийской областях также не будет дождя, но ветер может быть пыльным.
Температура ночью составит 21-26, а днем 33-38 градусов. В Ташкенте, Самарканде, Джизаке и Сирдарье погода будет сухой, есть вероятность усиления ветра.
Температура ночью составит 19-24, а днем достигнет 33-38 градусов. В Кашкадарье и Сурхандарье дождя не будет, но восточный ветер в некоторых местах усилится.
Температура ночью составит 21-26, а днем может подняться до 35-40 градусов. В Андижане, Намангане и Фергане погода будет теплой и сухой.
Ветер может дуть со скоростью 13-18 метров в секунду. Температура ночью составит 19-24, а днем 33-38 градусов.
В горных районах есть вероятность кратковременных дождей и гроз. Скорость ветра может достигать 13-18 метров в секунду.
Температура ночью составит 13-18, а днем 25-30 градусов тепла. В условиях ветреной и пыльной погоды гражданам рекомендуется осторожно передвигаться в открытых местах, защищать глаза и дыхательные пути, а при возможности оставаться дома.
В жаркие дни важно увеличить потребление жидкости, использовать средства защиты от солнечных лучей и гулять в тенистых местах. 28 июля отмечается как день с относительно умеренной погодой среди жарких летних дней.
Эта ситуация предоставляет фермерам, крестьянам, путешественникам и трудовым коллективам возможность пересмотреть свои планы. Подготовка к ситуациям, связанным с понижением температуры и усилением ветра, а также действия в соответствии с погодными условиями являются наиболее эффективным способом защиты себя и окружающих.