Andijonga 3,1 milliard dollar investitsiya kiritiladi
2024 yil 28 iyul kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevga Andijon viloyatida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi hamda yaqin kelajakdagi rejalarga doir batafsil ma’lumot taqdim etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Prezidenti 2024 yil 18 noyabrdagi qaroriga muvofiq, viloyatda ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyot, investitsiyalarni jalb qilish va tadbirkorlik muhitini yaxshilashga katta e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilda Andijon viloyatiga 3,1 milliard dollar miqdorida investitsiya kiritish, 1,5 milliard dollarlik eksport hajmiga erishish, shuningdek, 305 ming nafar fuqaroning bandligini ta’minlash va 32 mingdan ortiq oilani kambag‘allikdan chiqarish kabi muhim maqsadlar belgilangan.
Yil boshidan buyon viloyatda 1 milliard dollarlik yangi ishlab chiqarish quvvatlari ishga tushirildi, 344 ta savdo va xizmat ko‘rsatish markazi faoliyat yuritmoqda, shuningdek, 2,5 milliard dollarlik yangi loyihalar boshlangan. O‘tgan olti oyda 850 million dollar investitsiya kiritilib, eksport hajmi 465 million dollarni tashkil etdi.
Aprel oyida Prezidentning viloyatga tashrifi va unda belgilangan vazifalar Andijonning iqtisodiy o‘sishiga katta turtki bo‘ldi. Yaqinda ilmiy ekspertlar va faol tadbirkorlar ishtirokida “Islohotlar shtabi” tashkil etildi.
Ushbu shtab iqtisodiy va ijtimoiy sohalarga oid yangi takliflar ishlab chiqdi va ularning asosiy yo‘nalishlari hamda natijalari taqdimotda e’tiborga havola qilindi. Misol uchun, 40 million dollar investitsiya evaziga Germaniya, Turkiya va Yaponiyadan olib kelinadigan robot-texnologiyalar asosida innovatsion klinika tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Italiyadan 20 million yevro sarmoya jalb etilib, agroklaster barpo etiladi, Germaniyadan 25 million yevro miqdorida investitsiya orqali zamonaviy agrologistika majmuasi quriladi. Xonobod shahri hamda Xo‘jaobod va Buloqbosh tumanlarida turistik maskanlar tashkil etish bo‘yicha 30 dan ortiq yangi tashabbuslar ilgari surildi.
Jami 1 milliard 100 million dollarlik qo‘shimcha loyihalar amalga oshirilishi natijasida 22 ming yangi ish o‘rni yaratiladi va 200 million dollarlik qo‘shimcha eksport imkoniyati ochiladi. Prezident har bir shahar va tumanga individual yondashuvni ta’kidlab, investitsiyalarni kam rivojlangan hududlarga yo‘naltirish, ishsiz va ehtiyojmand oilalarni o‘qitish hamda ishga joylashtirish, mahallalarni jinoyatchilikdan xoli hududlarga aylantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Andijon viloyatining iqtisodiy salohiyati kengayib bormoqda, yangi investitsiyalar va rivojlanish yo‘llari aholining turmush darajasini oshirish hamda viloyatning nufuzini yangi bosqichga olib chiqish imkonini beradi. Manba: president.uz

В Андижане будет инвестировано 3,1 миллиарда долларов
28 июля 2024 года Президент Шавкат Мирзиёеву была представлена подробная информация о результатах реформ, проводимых в Андиджанской области, а также о планах на ближайшее будущее. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с решением Президента Узбекистана от 18 ноября 2024 года, в области уделяется большое внимание социально-экономическому развитию, привлечению инвестиций и улучшению предпринимательской среды. В этом году запланировано инвестировать 3,1 миллиарда долларов в Андиджанскую область, достичь объема экспорта в 1,5 миллиарда долларов, а также обеспечить занятость 305 тысяч граждан и вывести более 32 тысяч семей из бедности.
С начала года в области введены в эксплуатацию новые производственные мощности на сумму 1 миллиард долларов, функционируют 344 торговых и сервисных центра, а также начаты новые проекты на сумму 2,5 миллиарда долларов. За последние шесть месяцев было инвестировано 850 миллионов долларов, а объем экспорта составил 465 миллионов долларов.
Визит Президента в область в апреле и поставленные задачи стали значительным стимулом для экономического роста Андиджана. Недавно был создан "Штаб реформ" с участием научных экспертов и активных предпринимателей.
Этот штаб разработал новые предложения в экономической и социальной сферах, основные направления и результаты которых были представлены на презентации. Например, планируется создание инновационной клиники на основе робототехнологий, которые будут импортированы из Германии, Турции и Японии за 40 миллионов долларов инвестиций.
Кроме того, будет привлечено 20 миллионов евро из Италии для создания агрокластера, а также за счет инвестиций в 25 миллионов евро из Германии будет построен современный агрологистический комплекс. Предложено более 30 новых инициатив по созданию туристических объектов в городе Ханабад и районах Ходжаобод и Булокбош.
В результате реализации дополнительных проектов на сумму 1 миллиард 100 миллионов долларов будет создано 22 тысячи новых рабочих мест и открыты возможности для дополнительного экспорта на 200 миллионов долларов. Президент подчеркнул необходимость индивидуального подхода к каждому городу и району, направляя инвестиции в менее развитые регионы, обучая и трудоустраивая безработные и нуждающиеся семьи, а также превращая районы в свободные от преступности.
Экономический потенциал Андиджанской области продолжает расширяться, новые инвестиции и пути развития позволят повысить уровень жизни населения и вывести престиж области на новый уровень. Источник: president.uz