O‘zbekistonda 15-17 avgustda issiq va shamolli ob-havo
O‘zbekistonda 15 va 16 avgust kunlari asosan kam bulutli va nisbatan issiq ob-havo kuzatiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Janubiy hududlarda harorat 38 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Qoraqalpog‘iston Respublikasida esa 16 avgust kechasi va ertalab qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Shunday qilib, mamlakat bo‘ylab harorat yuqori bo‘lsa-da, ayrim joylarda mahalliy yog‘ingarchilik kuzatiladi. 17 avgust kuni tog‘oldi va tog‘li hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq ehtimoli bor.
Shamol ba’zi joylarda 13-18 metr soniyada tezlikda esishi, chang-to‘zonga sabab bo‘lishi mumkin. Shu sababli ochiq havoda bo‘ladiganlar shamolga tayyor bo‘lishlari kerak.
Toshkent shahrida 15 va 16 avgust kunlari asosan kam bulutli ob-havo saqlanadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. 17 avgust kuni havo biroz bulutli bo‘ladi, ammo yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli yo‘q.
Kechasi harorat 19-21 daraja atrofida, kunduz kuni esa 15-16 avgustda 32-35, 17 avgustda 28-30 daraja iliq bo‘ladi. Zamin.uz sayti tavsiyasiga ko‘ra, issiq kunlarda yetarlicha suv ichish zarur.
Shamol va chang ko‘p bo‘lishi mumkin bo‘lgan hududlarda ko‘z va og‘izni himoya qilish uchun niqob va ko‘zoynak ishlatish maqsadga muvofiqdir. Yakshanba kuni havo salqinlashuvi jismoniy mashqlar va sayr uchun qulay sharoit yaratadi.

В Узбекистане 15-17 августа ожидается жаркая и ветреная погода
В Узбекистане 15 и 16 августа ожидается преимущественно малооблачная и относительно жаркая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
В южных регионах температура может подняться до 38 градусов. В Республике Каракалпакстан в ночь и утром 16 августа возможен кратковременный дождь и гроза.
Таким образом, несмотря на высокую температуру по всей стране, в некоторых местах ожидаются местные осадки. 17 августа в предгорных и горных районах возможен кратковременный дождь и гроза.
Ветер в некоторых местах будет дуть со скоростью 13-18 метров в секунду, что может вызвать пыльные бури. Поэтому тем, кто будет находиться на открытом воздухе, следует быть готовыми к ветру.
В Ташкенте 15 и 16 августа ожидается преимущественно малооблачная погода, осадков не предвидится. 17 августа погода будет немного облачной, но дождь маловероятен.
Ночью температура будет около 19-21 градуса, днем 15-16 августа — 32-35, 17 августа — 28-30 градусов тепла. По рекомендации сайта Zamin.uz, в жаркие дни необходимо пить достаточное количество воды.
В районах с возможным сильным ветром и пылью рекомендуется использовать маски и очки для защиты глаз и рта. В воскресенье похолодание создаст благоприятные условия для физических упражнений и прогулок.