Talabalar uchun ijarada firibgarlikdan ogohlik kerak
Toshkent shahar Ichki ishlar boshqarmasi yangi o‘quv yili arafasida talabalarga muhim ogohlantirish berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizning turli hududlaridan poytaxtga ta’lim olish uchun kelgan talabalar va ularning oila a’zolari turli firibgarlik holatlariga duch kelishi ko‘paygan. Eng ko‘p uchrayotgan muammo ijara masalalaridagi aldovlardir.
Firibgarlar o‘zlariga tegishli bo‘lmagan uylarning suratlarini internetda joylab, ularni arzon narxlarda ijaraga berilayotgandek ko‘rsatmoqda. Shunday takliflarga ishonib qolgan odamlar oldindan pul to‘lab qo‘yadi.
Biroq, talab qilingan mablag‘ o‘tkazilgandan so‘ng firibgarlar bilan bog‘lanish imkoni yo‘qoladi, ular o‘z sahifalarini yopib, odamlarni blok ro‘yxatiga qo‘yadi. Natijada, talaba va uning yaqinlari na uyga ega bo‘ladi, na va’da qilingan yashash joyiga kira oladi.
Shu sababli Ichki ishlar boshqarmasi aholiga tavsiya qiladi: hech qachon uyni o‘z ko‘zingiz bilan ko‘rmasdan oldindan pul to‘lamang. Ijara shartnomasini faqat uy egasi bilan suhbatdan va shaxsiy ko‘rishdan so‘ng tuzing.
Shuningdek, shaxsiy ma’lumotlaringizni begona odamlarga bermang. Huquq-tartibot organlari ota-ona va yaqinlarni ham bu xavf haqida xabardor qilish zarurligini ta’kidlaydi.
Chunki faqat qonuniy yo‘l bilan harakat qilinsa, firibgarlik holatlarini kamaytirish mumkin. Talabalar va ularning oilalarini ehtiyotkorlikka, hushyorlikni oshirishga chaqiramiz.

Студентам нужна осторожность при аренде, чтобы избежать мошенничества
Главное управление внутренних дел города Ташкента перед началом нового учебного года выпустило важное предупреждение для студентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В последние годы количество случаев мошенничества, с которыми сталкиваются студенты, приехавшие в столицу из разных регионов нашей страны для обучения, и их семьи, увеличилось. Наиболее распространённой проблемой являются обманы, связанные с арендой жилья.
Мошенники размещают в интернете фотографии квартир, которые им не принадлежат, и представляют их как доступные для аренды по низкой цене. Люди, поверившие таким предложениям, заранее вносят оплату.
Однако после перевода требуемой суммы связь с мошенниками теряется, они закрывают свои страницы и заносят людей в чёрный список. В результате студент и его близкие остаются без жилья и не могут въехать в обещанное место проживания.
Поэтому Главное управление внутренних дел рекомендует населению: никогда не платите заранее за квартиру, не осмотрев её лично. Договор аренды заключайте только после личного разговора и осмотра жилья с владельцем.
Также не передавайте свои личные данные посторонним людям. Правоохранительные органы подчёркивают необходимость информирования родителей и близких об этой опасности.
Потому что только при законных действиях можно снизить количество случаев мошенничества. Призываем студентов и их семьи быть осторожными и внимательными.
Если каждый из нас будет бдителен, борьба с мошенниками станет легче. Источник: Главное управление внутренних дел города Ташкента.