Mirziyoyev faol tadbirkorlarni mukofotladi, rag‘batlantirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni tadbirkorlar kuni munosabati bilan mamlakat iqtisodiyotiga sezilarli hissa qo‘shgan faol tadbirkorlar va ixtirochilarga yuqori mukofotlar topshirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirda davlat tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish, ularni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish siyosatining muhimligi ta’kidlandi. Prezidentning ta’kidlashicha, tadbirkorlar mamlakat iqtisodiyotining asosiy drayverlaridan biri bo‘lib, ularning faoliyati eksport salohiyatining oshishiga ham xizmat qilmoqda.
Mukofotlar turli nominatsiyalar bo‘yicha taqdim etildi. “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan tadbirkor” unvoni bilan Samarqanddagi “Sam Antep Gilam” MChJ ta’sischisi Kamol Talatovich Abdulloyev, Andijondagi “Ravon taraqqiyot orzusi” MChJ ta’sischisi Abdulxoshim Mamasobirovich Ismoilov, “Uztex” to‘qimachilik korxonalari guruhi direktorlar kengashi raisi Farhod Faxriddinovich Mamatjonov va Toshkentdagi “Anglesey Food” MChJ kuzatuv kengashi raisi Zafar Komilovich Hoshimov taqdirlandi.
Shuningdek, “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan ixtirochi va ratsionalizator” unvoni Toshkent kimyo-texnologiya instituti professori G‘appor Rahmonberdiyevga berildi. “Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni esa “Akfa Group” kompaniyalar guruhi asoschisi Jahongir Obidovich Ortiqxo‘jayevga topshirildi.
“Mehnat shuhrati” ordeni bilan “Chartak Mineral Water” jamiyati ta’sischisi Bahodir Tursunovich Abdurayimov, “Leichter Kamalak Textilien” qo‘shma korxonasi rahbari Dilshod Mahmudovich Bobojonov, “Meridian Tempo” jamiyati rahbari Nuriddin Kamoliddinovich Muhtorxonov va “N’medov” kompaniyalar guruhi ta’sischisi Nurulla Sunnatullayevich Ruzimuhammedov taqdirlandi. “Do‘stlik” ordeni “Grand Pharm Trade” jamiyati ta’sischisi Azizxo‘ja Avazxo‘ja o‘g‘li Abbosxo‘jayev, “Shakhrisabz Med Center” jamiyati ta’sischisi Temur Toshtemirovich Obidov hamda “Xo‘jaobod Fayz-M” jamiyati ta’sischisi Farhodjon Latipovich Zokirovga berildi.

Мирзиёев наградил и поощрил активных предпринимателей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 августа в честь Дня предпринимателя вручил высокие награды активным предпринимателям и изобретателям, внесшим значительный вклад в экономику страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом мероприятии была подчеркнута важность государственной политики по развитию предпринимательства, поддержке и стимулированию предпринимателей. По словам Президента, предприниматели являются одними из основных драйверов экономики страны, а их деятельность способствует увеличению экспортного потенциала.
Награды были вручены в различных номинациях. Звание «Заслуженный предприниматель Республики Узбекистан» получили основатель ООО «Sam Antep Gilam» из Самарканда Камол Талатович Абдуллоев, основатель ООО «Ravon taraqqiyot orzusi» из Андижана Абдулхошим Мамасобирович Исмоилов, председатель совета директоров группы текстильных предприятий «Uztex» Фарход Фахриддинович Мамаджонов и председатель наблюдательного совета ООО «Anglesey Food» из Ташкента Зафар Комилович Хошимов.
Также звание «Заслуженный изобретатель и рационализатор Республики Узбекистан» было присвоено профессору Ташкентского химико-технологического института Гаппору Рахмонбердиеву. Орден «За самоотверженную службу» был вручен основателю группы компаний «Akfa Group» Джахонгира Обидовича Ортикходжаева.
Орден «Трудовая слава» получили основатель общества «Chartak Mineral Water» Баходир Турсунович Абдураимов, руководитель совместного предприятия «Leichter Kamalak Textilien» Дильшод Махмудович Бобожонов, руководитель общества «Meridian Tempo» Нуриддин Камолиддинович Мухторханов и основатель группы компаний «N'medov» Нурулла Суннатуллаевич Рузимухаммедов. Орден «Дружба» был присвоен основателю общества «Grand Pharm Trade» Азизхоже Авазхоже оглы Аббосхожаеву, основателю общества «Shakhrisabz Med Center» Темуру Тоштемировичу Обидову и основателю общества «Ходжаобод Файз-М» Фарходжону Латиповичу Закирову.
Кроме того, медаль «Шухрат» получили руководитель общества «Paxtakor Teks» Илхомджон Турсунович Абдурахмонов, основатель общества «Technologies of Real Time» Мурод Икромович Акромов, руководитель частного предприятия «Baraka hamkor parranda» Шухратбек Эркинович Алиев и профессор Бухарского государственного университета Мухтор Рахматович Аманов. Эти награды являются важной частью государственной политики по развитию предпринимательства и поддержке инновационной деятельности в стране.