Yordam xodimlari hujumlarda rekord darajada halok bo‘ldi
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili dunyo bo‘ylab 383 nafar yordam xodimi halok bo‘lgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 1997-yildan beri qayd etilgan eng yuqori raqam bo‘lib, qurbonlarning taxminan yarmi G‘azo va bosib olingan Falastin hududlarida bo‘lgan. BMTning insonparvarlik masalalari bo‘yicha bosh kotib o‘rinbosari Tom Fletcher bu hujumlarni xalqaro hamjamiyatning loqaydligi va befarqligining sharmandali isboti deb atadi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, 2025-yilda Sudan hududida 36 nafar, Ukrainada esa 3 nafar yordam xodimi halok bo‘lgan. Mart oyida G‘azoda sodir bo‘lgan voqeada Isroil o‘q otishi natijasida 15 nafar favqulodda xizmat va yordam ko‘rsatish xodimi halok bo‘lgani xalqaro norozilikka sabab bo‘lgan edi.
Isroil armiyasi aprel oyida ushbu hodisalarni buyruq buzilishi bilan izohladi va bir qator rahbarlik darajasidagi kasbiy xatolar tufayli qo‘mondonlardan biri lavozimidan olindi. BMT vakillari vaziyatni fojiali deb baholamoqda.
Ularning fikricha, yordam xodimlariga qarshi hujumlar kamaymay, aksincha ko‘paymoqda va xalqaro hamjamiyatning befarqligi jiddiy tashvish uyg‘otmoqda. Manba: zamin.uz

Сотрудники службы поддержки понесли рекордные потери в атаках
По данным Организации Объединённых Наций, в прошлом году по всему миру погибло 383 сотрудника помощи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель является самым высоким с 1997 года, при этом около половины жертв находились в Газе и оккупированных палестинских территориях. Заместитель Генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Том Флетчер назвал эти атаки позорным доказательством безразличия и равнодушия международного сообщества.
В отчёте отмечается, что в 2025 году в Судане погибло 36 сотрудников помощи, а в Украине — 3. В марте в Газе в результате обстрела Израиля погибло 15 сотрудников экстренных служб и помощи, что вызвало международное возмущение.
Армия Израиля в апреле объяснила эти события нарушением приказа, и один из командиров был отстранён от должности из-за ряда профессиональных ошибок на руководящем уровне. Представители ООН оценивают ситуацию как трагическую.
По их мнению, атаки на сотрудников помощи не уменьшаются, а наоборот, увеличиваются, и безразличие международного сообщества вызывает серьёзную обеспокоенность. Источник: zamin.uz