O‘zbekiston va Pokiston hamkorligi yangi bosqichga ko‘tarildi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19 avgust kuni Pokiston Shtablar boshliqlari birlashgan qo‘mitasi raisi, general Sahir Shamshod Mirzo boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, yuqori martabali mehmon davlat rahbariga Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharifning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. Uchrashuvda Pokiston bosh vazirining joriy yil fevral oyida O‘zbekistonga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish haqida so‘z bordi. Turli darajalarda o‘zaro muloqot va almashinuvlarning faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 23 foizga, yuk tashish esa 50 foizga oshdi. Karachi va Lahor shaharlarida savdo uylari ochilishi ham ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Bundan tashqari, to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar soni ham ko‘paydi. Harbiy va harbiy-texnik sohalarda, shuningdek, xavfsizlikka doir zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Ayniqsa, Transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasi bo‘yicha imzolangan uch tomonlama bitimni tez fursatda amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning yangi bosqichga ko‘tarilishini ta’minlashga xizmat qiladi.

Сотрудничество Узбекистана и Пакистана вышло на новый уровень
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 19 августа принял делегацию во главе с председателем Объединённого комитета начальников штабов Пакистана, генералом Сахиром Шамшодом Мирзо. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы президента, высокопоставленный гость передал главе государства привет и наилучшие пожелания от премьер-министра Пакистана Шахбаза Шарифа. На встрече обсуждались вопросы реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита премьер-министра Пакистана в Узбекистан в феврале текущего года.
Также шла речь о дальнейшем развитии многостороннего сотрудничества и стратегического партнёрства между Узбекистаном и Пакистаном. С удовлетворением было отмечено активизация взаимных контактов и обменов на различных уровнях.
С начала этого года объём товарооборота увеличился на 23%, а перевозки грузов — на 50%. Открытие торговых домов в Карачи и Лахоре также способствует укреплению двусторонних экономических связей.
Кроме того, увеличилось количество прямых авиарейсов. Рассматривались вопросы сотрудничества в военной и военно-технической сферах, а также в области борьбы с современными угрозами и рисками безопасности.
Особое внимание было уделено скорейшему осуществлению подписанного трёхстороннего соглашения по проекту строительства Трансафганской железной дороги. Эта встреча служит обеспечению выхода сотрудничества между двумя странами на новый уровень.