So‘nggi kunlarda turli ommaviy axborot vositalarida “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasining ma’lumotlar bazasida sizma yuz bergani haqida turli xabarlar tarqaldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ammo aviakompaniya rasmiy bayonotida ushbu da’volar mutlaqo asossiz ekanligini qat’iy rad etdi. Kompaniyaning ma’lum qilishicha, barcha axborot tizimlari va infratuzilmasi hozirda to‘liq ish holatida faoliyat yuritmoqda.
Ba’zi ommaviy axborot vositalarida sizma mavjudligini isbotlaydigan dalillar keltirilgan bo‘lsa-da, ular ishonchli emas va haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi. Hatto ko‘rsatilgan ma’lumotlarning ayrimlari kompaniyaning axborot tizimlariga umuman aloqador emasligi ta’kidlandi.
Shuningdek, tarqatilgan ma’lumotlarning ayrimlari sun’iy yaratilgan yoki tahrirlangan bo‘lishi mumkinligi, jamoatchilikda noto‘g‘ri fikr uyg‘otish maqsadida tarqatilgani aytildi. Aviakompaniya hech qanday sizma holatiga duch kelmaganini aniq bayon etdi.
Shu munosabat bilan reglament talablariga muvofiq xizmat tekshiruvi o‘tkazildi va natijalar asosida himoya va xavfsizlik choralarini kuchaytirish bo‘yicha zarur qadamlar belgilandi. Shunday qilib, “Uzbekistan Airways” nafaqat vaziyatga aniqlik kiritdi, balki tizimlar xavfsizligini ta’minlash borasida jamoatchilikka ishonch bildirdi.
Mutaxassislar fikricha, bunday asossiz xabarlar kompaniya obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatishga qaratilgan bo‘lishi mumkin, ammo rasmiy bayonot bu shubhalarga barham berdi (manba: zamin.uz).

Безопасность базы данных Uzbekistan Airways подтверждена
В последние дни в различных средствах массовой информации появились сообщения о взломе базы данных авиакомпании “Uzbekistan Airways”. Об этом сообщил Zamin.uz.
Однако в официальном заявлении авиакомпания категорически опровергла эти обвинения, назвав их абсолютно необоснованными. По информации компании, все информационные системы и инфраструктура в настоящее время работают в полном объеме.
Хотя в некоторых СМИ приводились доказательства наличия взлома, они ненадежны и не соответствуют действительности. Более того, было отмечено, что часть представленной информации вообще не связана с информационными системами компании.
Также было заявлено, что некоторые распространённые данные могут быть искусственно созданы или отредактированы с целью введения общественности в заблуждение. Авиакомпания ясно заявила, что не сталкивалась с каким-либо взломом.
В связи с этим в соответствии с требованиями регламента была проведена служебная проверка, и на основе её результатов определены необходимые меры по усилению защиты и безопасности. Таким образом, “Uzbekistan Airways” не только прояснила ситуацию, но и выразила общественности уверенность в обеспечении безопасности систем.
По мнению специалистов, такие необоснованные сообщения могут быть направлены на нанесение ущерба репутации компании, однако официальное заявление развеяло эти сомнения (источник: zamin.uz).